Sivil

Tema

İşletim Sistemleri
Forum Yöneticisi : Administrator | Bu Bölümde Yetkili Tüm Yöneticiler? | Konuyu Okuyanlar?
CW Forum Ana Sayfa
        İşletim Sistemleri
Facebook'ta Paylaş   Yeni konu aç
Kali Linux Program Kurma/Kaldırma
Oy Ver   
Gönderilme Tarihi: 25 Eylül 2014 saat 3:42PM - Kayıtlı IP Mesaj İhbar!   Alıntı Yap      

Büceyr

Simgem
Sivil

İstanbul
22 Nisan 2012
1239   Mesaj
Durum: Şuçlu
Mode :

Aktiflik
Seviye
Deneyim

Selamun Aleyküm..

Linux’a program nasıl kurulur hangi yollarla kurulur ve istenmeyen programlar nasıl kaldırılır öğrenmek için elimden geldiğince anlatmaya çalıştım.Sürç-i Lisan ettiysem affola.

Linux’a program eklemek için üç yol izleyeceğiz.

1. Komut Satırını Kullanmak

Komut satırını yani Uçbirim’i kullanarak programları kurmak kolaydır.Şahsen benim tercih ettiğim yöntemdir.Kullanım şekli;

# apt-get install program_adi

Kırmızı: ’program_adi’ yerine yüklemek istediğimiz programı yazarak kurmamız mümkündür.

Not: E: Unable to locate package program_adi gibi yanıt alırsanız eğer kurmak istediğiniz programı bulamamış demektir. Diğer yükleme seçeneklerine geçmelisiniz.

2. Yazılım Merkezi Kullanmak

Yazılım merkezi kurulu olarak gelmemektedir. En azından ben henüz rastlamadım.İlk önce kurulumunu ele alalım.
Kurulumu aşağıdaki komut ile başlatalım kurulum sırasında Y/N şeklinde bir soru soracak ’Y’ yani YES diyelim kısa süre içinde kurulum bitecektir.

# apt-get install software-center

Yazılım Merkezini "Uygulamalar > Sistem Araçları > Yönetim > Yazılım Merkezi" yolunu takip ederek açabilirsiniz.

Yazılım Merkezine girdikten sonra sağ üst kısımdaki arama kutucuğuna yüklemek istediğiniz programın adını yazıp aratabilirsiniz.

3. Synaptic Paket Yöneticisi Kullanmak

Synaptic kullanarak kurmak istediğiniz paketleri aratabilir ve istediğiniz paketlerin kurulumunu yapabilirsiniz.
Synaptic "Uygulamalar > Sistem Araçları > Yönetim > Synaptic Paket Yöneticisi" yolunu takip ederek açabilirsiniz.

Şimdi   kaldırmak istediğimiz programları nasıl kaldıracağımıza bakalım.

# apt-get remowe program_adi

Kırmızı: ’program_adi’ yerine kaldırmak istediğiniz programın adını yazınız.

2. Yazılım Merkezi Kullanarak Kaldırmak

Yazılım Merkezine giriş yaptıktan sonra arama kutucuğuna kaldırmak istediğiniz programın adını yazınız. Ben örnek olarak ’apache2’ adlı paketi aratıyorum.

Listeden kaldırmak istediğiniz paketi seçiniz. Daha sonra karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek sol taraftaki Kaldır butonuna basarak paketleri kaldırabilirsimiz.

3. Synaptic Paket YöneticisiKullanarak Kaldırmak

Synaptic kullanıyorsak eğer arama kutucuğuna kaldırmak istediğimiz paketin adını yazarak taratıyoruz.

Ben gene örnek olsun diye apache2 paketini tarattım ve ilk paket benim kaldırmak istediğim pakettir.

Kaldırmak istediğimiz pakete sağ tıklıyoruz ve ’Kaldırmak için işaretle’ seçeneğini seçiyoruz.

Kaldırmak istediğimiz paketleri seçtikten sonra üst menüdeki ’Uygula’ butonuna basarak bir sonraki adıma geçiyoruz. 2 numaralı işaretli bölgede kaldırmak
için işaretlediğimiz paketlerin listesi bulunuyor. Eğer kaldırmak istemediğiniz paket varsa işlemi iptal edip paketi listeden çıkaraiblirsiniz.

ilk sen beğen
Gönderilme Tarihi: 25 Eylül 2014 saat 3:46PM - Kayıtlı IP Mesaj İhbar!   Alıntı Yap      

curtis

Simgem
Albay

30 Mayis 2009
2601   Mesaj
Mode : Glaucous

Aktiflik
Seviye
Deneyim

Uzmanlık Alanları:
C
C++

Büceyr ;

Baslik Linux degil de Kali Linux olmali cunku verdigin bilgiler genel degil, Kali Linux’e has bilgiler.

ilk sen beğen
Gönderilme Tarihi: 25 Eylül 2014 saat 3:55PM - Kayıtlı IP Mesaj İhbar!   Alıntı Yap      

Büceyr

Simgem
Sivil

İstanbul
22 Nisan 2012
1239   Mesaj
Durum: Şuçlu
Mode :

Aktiflik
Seviye
Deneyim

Quote: Orjinal mesajı yazan curtis 25 Eylül 2014
Büceyr ;

Baslik Linux degil de Kali Linux olmali cunku verdigin bilgiler genel degil, Kali Linux’e has bilgiler.

Kusuruma bakmayın hocam düzelttim.

ilk sen beğen
Gönderilme Tarihi: 19 Aralik 2014 saat 1:23PM - Kayıtlı IP Mesaj İhbar!   Alıntı Yap      

Buğra Akgün

Simgem
Teğmen

Angara
09 Eylül 2014
36   Mesaj
Durum: ceza
Mode : Default

Aktiflik
Seviye
Deneyim

apt-get remowe program_adi olmucak apt-get remove program_adi
olcak

ilk sen beğen

Eğer bu konuya cevap yazmak istiyorsanız ilk önce Giriş Yap
Eğer kayıtlı bir kullanıcı değilseniz ilk önce kayıt olmalısınız
Git:   Yeni konu aç

@CyberWarriorTIM | Bilisim Güvenligi Dernegi

Reklam : ozfidanci.com | sanaldil.com

Uyarı !
Cyber-Warrior tescilli bir marka olup, 556 Sayılı Markaların Korunması Hakkında K.H.K'ye göre yasal olarak korunmaktadır.
Cyber-Warrior'un Marka imajına zarar verici her türlü eylemde bulunan, yazı, yorum, sair içerikler barındıranlar hakkında 556 Sayılı kanunun ilgili hükümlerine göre yasal işlem başlatılmaktadır.
Ayrıca Cyber-Warrior'a ait isim, marka ve logoların izinsiz kullanılması yine aynı kanun hükümlerine göre suç sayılmaktadır. Marka No : 2010 46588 Korunma Tarihi : 15.07.2010

Yasal Uyarı | Sitemizin Çizgisi | Kullanım Sartları ve Üyelik Sözleşmesi | Telif Hakları Politikası / Copyright Policy | Cyber-Warrior.Org .Com .NET