Sivil

 
  Tema

Güncel Bilim ve Teknoloji Haberleri
Forum Yöneticisi : Şair-ul Cihad | Bu Bölümde Yetkili Tüm Yöneticiler? | Konuyu Okuyanlar?
CW Forum Ana Sayfa
        Güncel Bilim ve Teknoloji Haberleri
Facebook'ta Paylaş   Yeni konu aç
Bilim insanların dan Robot
Oy Ver   
Gönderilme Tarihi: 23 Ocak 2019 saat 7:41AM - Kayıtlı IP Mesaj İhbar!   Alıntı Yap      blackgenius

Simgem
YüzBaşı

Clipton
08 Ocak 2019
171   Mesaj
Durum: /php
Mode : Default


Aktiflik
Seviye
DeneyimNortheastern Üniversitesi‘nden Alireza Ramezani, ilerideki keşiflerde kullanılabilecek, hem yürüyen hem de uçabilen robot geliştirdi.
Çift ayaklı bir robot, uzak bir gezegenin yüzeyinde yürüyebilir. Sensörleriyle çevreyi tarayıp, elde ettiği verileri Dünya’ya gönderebilir, gevşek kayalara güvenle inebilir fakat tüm bunların gerçekleşmesine daha çok fazla zaman var.

Northeastern Üniversitesi’nde Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği departmanında asistan profesör olan Alireza Ramezani, bizi bu geleceğe bir adım daha yaklaştırıyor.

İsmi kısaca LEONARDO (LEg ON Aerial Robotic DrOne) olan bir robot, günümüzdeki birçok robotun sahip olmadığı yeteneklere sahip: yürüyebilmek ve uçabilmek.
Ramezani “Başlangıçta, kaşif tasarlama amacıyla geliştirilmişti. Sistemin ayaklı hareketliliği ve hızlı hava hareketliliği, otonom keşifler yapmak için birleştirildi” diyor.

Leo, yaklaşık 75 cm uzunluğunda, karbon fiber bir gövdeye sahip ve sadece 2.7 kg ağırlığında. Ayrıca her iki tarafında da iticileri bulunuyor. İticiler, istikamet belirlemek için kullanılabilse de uçmak için de kullanılabiliyor.

Ramezani “Amacımız, quadcopter (dört pervaneli robot helikopter) yapmak değil. Amacımız, bacaklarını kaldıraç olarak kullanabilecek ve iticilerini zıplama kapasitesini artırmak için kullanabilecek bir robot yapmak” dedi. Ayrıca, iticiler dengesiz yüzeylerde robotun dengede kalmasına ve düşmemesine yardım edebiliyor.

“Mühendislikte mükemmelliği yakalamak için doğaya bakabilirsiniz ve birçok şey öğrenebilirsiniz” diyen Ramezani “Yaptığım tasarımlarda bana ilham veren şey bu” dedi.

Ramezani, asla düşmeyen, zorlu arazi koşullarında ilerleyebilen hatta uçabilen ve zıplayabilen robotların, ileride keşifler için kullanılabileceğini söylüyor.

Kaynak

___________________________________________
Her ne olursa olsun, mutlaka Siyah olsun..!
     
  alpaslan99 Consultant Team ,

Eğer bu konuya cevap yazmak istiyorsanız ilk önce Giriş Yap
Eğer kayıtlı bir kullanıcı değilseniz ilk önce kayıt olmalısınız
Git:   Yeni konu aç

@CyberWarriorTIM | Bilisim Güvenligi Dernegi

Reklam : ozfidanci.com | sanaldil.com


Uyarı !
Cyber-Warrior tescilli bir marka olup, 556 Sayılı Markaların Korunması Hakkında K.H.K'ye göre yasal olarak korunmaktadır.
Cyber-Warrior'un Marka imajına zarar verici her türlü eylemde bulunan, yazı, yorum, sair içerikler barındıranlar hakkında 556 Sayılı kanunun ilgili hükümlerine göre yasal işlem başlatılmaktadır.
Ayrıca Cyber-Warrior'a ait isim, marka ve logoların izinsiz kullanılması yine aynı kanun hükümlerine göre suç sayılmaktadır. Marka No : 2010 46588 Korunma Tarihi : 15.07.2010


Yasal Uyarı | Sitemizin Çizgisi | Kullanım Sartları ve Üyelik Sözleşmesi | Telif Hakları Politikası / Copyright Policy | Cyber-Warrior.Org .Com .NET