Root     Cyber Navigation Organizasyon   Member Navigation
Forum Root Portal Root
Dökümanlar Döküman Ekle Download/Dosya Arsivi IBlock E-Kitap IBlock Mp-3 Basinda Cyber-Warrior Banner
Cyber-Academy
TIM Görev Organizasyonu Neler Yaptik? Bize Özel Küçük Seyler? Operasyon Yönetim Sistemi Görev Org. Basvuru Yönetici Basvuru Formu Karaliste Ihbar Organizasyon Semasi Misyon Kurallar
CW Explorer Kefalet Kefil Havuzu
Yeni Üye Basvuru Yazdigim Mesajlar Arkadas Listem Sifremi Unuttum Özel Mesajlarim Onay E-Mail Gönder
Kuşlar Yönlerini Nasıl Bulurlar? Forumlarda Ara Arama Favorites Favorites MyProfile Forum üyelerini göster Üyeler
Forum Yöneticisi: LOKMAN_HEKİM | Bu Bölümde Yetkili Tüm Yöneticiler?
 CW Forum Ana Sayfa
  Outdoor - Sportif Aktiviteler
Light  |  Konu İhbar   Favori Konu Listeme Ekle  
Konu: Kuşlar Yönlerini Nasıl Bulurlar? Cevap YazYeni konu açÇıkış Yap
 
Oy Ver   
 
Gönderilme Tarihi: 21 Ekim 2008 saat 5:13PM - Kayıtlı IP
İzle FerahFeza-ul Hakk's Özellikler Diğer mesajlarını ara: FerahFeza-ul Hakk
Mesaj İhbar!  
Alıntı  FerahFeza-ul Hakk 

FerahFeza-ul Hakk

Simgem
Albay
Albay
SHAHADAT
05 Mart 2008
1120   Mesaj
Durum: Mujaahed


Aktiflik
Seviye
Deneyim"Sonuna Kadar Okuyunuz insAllah."

 Kuşların Yön Tayini

Kuşların, Allah’ın üstün yaratma sanatının bir göstergesi olan davranışlarına Kuran’da şöyle dikkat çekilmiştir:

"Onlar, üstlerinde dizi dizi kanat açıp kapayarak uçan kuşları görmüyorlar mı? Onları Rahman’dan başkası tutmuyor. Şüphesiz O, herşeyi hakkıyla görendir." (Mülk Suresi, 19)

Peki göçmen kuşlar binlerce kilometre mesafe kat ederken yönlerini nasıl bulurlar ?

Bu sorunun cevabını inceleyen bilim adamları bir başka yaratılış mucizesiyle daha karşılaşmışlardır: Yeryüzünün manyetik alanını algılayan özel bir sistem… Yön bulma konusunda uzman olan kuşların başında leylekler gelir. Leylekler her sene binlerce kilometre yol alır. Afrika kıtasından yola çıkan leylekler, Akdeniz’i geçerek Avrupa kıtasına ulaşır. Ancak bir sene sonra aynı yolu katettikleri zaman, aradan bir mevsim geçtiği ve bitkiler yeşerdiği için Avrupa topraklarının görüntüsü tamamen değişmiş olur.

Peki leylekler binlerce kilometrelik yolculuklarında yollarını nasıl bulur ?

Araştırmalar, leyleklerin vücutlarında yeryüzünün manyetik alanını algılayan özel bir sistem olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu doğal pusula ile manyetik alan çizgilerini takip eder ve yön tayini yaparlar. Ve bu sayede binlerce kilometrelik yolculuklarını hatasız olarak tamamlar ve bir sene önceki yuvalarının yerini bulurlar.                                 

Manyetik alan çizgilerini takip ederek göç eden kuşlardan biri de Kar kazlarıdır. Kar kazları kuzey kutbuna yakın bölgelerden Meksika Körfezi’ne uzanan binlerce kilometrelik uzun bir yolculuk yapar. Vücutlarındaki tasarım ve teknoloji, bir savaş uçağından daha mükemmeldir.

Bir savaş uçağı, yönünü ve uçuş koordinatlarını belirlemek için birçok elektronik aygıt kullanır. Oysa savaş uçaklarından çok daha uzun mesafeler uçan kar kazları, bulutların arasında hangi yöne doğru uçacaklarını hiçbir aygıt kullanmadan bilir.       

Oksijen Maskeli Kuşlar  

Binlerce metre yüksekte oksijen çok azdır. Bu yüzden pilotlar oksijen maskesi kullanırlar. Oysa kazların oksijen maskesine de ihtiyaçları yoktur. Çünkü özel bir tasarımla yaratılmış akciğerleri ve kan hücreleri sayesinde bu yükseklikte dahi nefes alabilirler. Yine özel bir dizaynla yaratılmış vücut yapıları, onları sıfırın altında elli beş derecelik soğuktan korur.

Kar kazları da tıpkı leylekler gibi mucizevi bir şekilde yön bulma sistemleriyle donatılmıştır. Vücutlarına birer manyetik alan algılayıcısı yerleştirilmiştir. Bu sayede yeryüzünün manyetik alanına göre yönlerini bulurlar. Ve binlerce kilometrelik yolculukları boyunca yönlerini şaşırmazlar.

Peki bu kuşların vücutlarına manyetik alan algılayıcılarını kim yerleştirmiştir? Kuşkusuz böylesine hassas bir algılama sistemi, rastlantıların ürünü değildir. Göçmen kuşların sahip olduğu bu özellikler, onları üstün ilim sahibi olan Allah’ın yarattığının açık bir delilidir. 

Gece Yol Bulma     

Göçmen kuşların en ilginç özellikleri güneş battıktan sonra ortaya çıkar. Gece uçan göçmen kuşlar yönlerini yıldızlar sayesinde bulur. Şüphesiz bu, çok büyük bir mucizedir. Çünkü gökte milyarlarca yıldız vardır ve yıldızlara bakarak yön bulmak oldukça zor bir iştir.

Denizciler pusula icat edilene kadar bu yöntemi kullanmışlardır, ancak unutulmamalıdır ki insanlar akıl ve bilinç sahibi varlıklardır.

Akıldan ve bilinçten yoksun olan bu küçük kuşların ellerinde ise birer yıldız haritası yoktur. Yıldız takımlarının yerleri konusunda bir eğitim de almamışlardır. Ancak bu kuşlar mucizevi bir şekilde yıldızların yerlerini ve yıldızlara göre yön bulmayı bilir ve gece karanlığında yönlerini kaybetmeden yol alırlar.

Kuşların binlerce yıldız arasından hangilerini izlemeleri gerektiğini bilmeleri ve hangi yıldızları kendilerine kılavuz olarak seçeceklerine karar verebilmeleri şüphesiz büyük bir mucizedir. Tüm bunlar, kuşları Allah’ın yarattığını ve onlara yaptıkları işleri ilham ettiğini göstermektedir. Nitekim Allah bir Kuran ayetinde kuşlar hakkında bize şu gerçeği haber vermektedir:

"Görmedin mi ki, göklerde ve yerde olanlar ve dizi dizi uçan kuşlar, gerçekten Allah’ı tesbih etmektedir. Her biri, kendi duasını ve tesbihini şüphesiz bilmiştir. Allah, onların işlediklerini bilendir." (Nur Suresi, 41)

Göğün boşluğunda boyun eğdirilmiş (musahhar kılınmış) kuşları görmüyorlar mı? Onları (böyle boşlukta) Allah’tan başkası tutmuyor. Şüphesiz, iman eden bir topluluk için bunda ayetler vardır. (Nahl Suresi, 79)

www.Allahvar.com

Edit//LOKMAN_HEKİM___________________________________________
Ey Düsman! Adım Mirim
Canim ciksa Allah derim
Batan günes tekrar dogar bilirim
Yolum Medine kitabim Kuran-i Kerim


  Yorum Ekle
  Özel Mesaj Gönder En Alta Git  En üste Git 
 

Eğer bu konuya cevap yazmak istiyorsanız ilk önce Giriş Yap
Eğer kayıtlı bir kullanıcı değilseniz ilk önce kayıt olmalısınız

Git: Cevap Yaz Yeni konu aç
Sayfa Yüklenme Süresi: 0,0469
 

Uyarı !
Cyber-Warrior 'a ait isim, marka ve logolar Cyber-Warrior'un tescilli markası olup izinsiz kullanılamaz.
Kullananlar hakkında 556 Sayılı Markaların Korunması Hakkında K.H.K'ye göre yasal işlem yapılacaktır. Marka No : 2010 46588 Korunma Tarihi : 15.07.2010


WikiTurk | Bilisim Güvenligi Dernegi

Reklamlar

picardes.com

Reklam vermek için tıklayın

Yasal Uyarı | Sitemizin Çizgisi | Kullanım Şartları ve Üyelik Sözleşmesi | Telif Hakları Politikası / Copyright Policy