Root     Cyber Navigation Organizasyon   Member Navigation
Forum Root Portal Root
Dökümanlar Döküman Ekle Download/Dosya Arsivi IBlock E-Kitap IBlock Mp-3 Basinda Cyber-Warrior Banner
Cyber-Academy
TIM Görev Organizasyonu Neler Yaptik? Bize Özel Küçük Seyler? Operasyon Yönetim Sistemi Görev Org. Basvuru Yönetici Basvuru Formu Karaliste Ihbar Organizasyon Semasi Misyon Kurallar
CW Explorer Kefalet Kefil Havuzu
Yeni Üye Basvuru Yazdigim Mesajlar Arkadas Listem Sifremi Unuttum Özel Mesajlarim Onay E-Mail Gönder
Hisse senedi yatırım ? Forumlarda Ara Arama Favorites Favorites MyProfile Forum üyelerini göster Üyeler
Forum Yöneticisi: CWSerTACh | Bu Bölümde Yetkili Tüm Yöneticiler?
 CW Forum Ana Sayfa
  e-Ticaret
Orjinal  |  Konu İhbar   Favori Konu Listeme Ekle  
Konu: Hisse senedi yatırım ? Cevap YazYeni konu açÇıkış Yap
 
Oy Ver   
  oguzhan1245
Gönderilme Tarihi: 25 Temmuz 2012 saat 12:32AM - Kayıtlı IP
Mesaj İhbar!  
Alıntı  oguzhan1245 

Lütfen polemik olsun diye sormamışdım.


Soruyu :)
En yakın zamanda hesap açıcam .

  Teknoloji
Gönderilme Tarihi: 25 Temmuz 2012 saat 12:38AM - Kayıtlı IP
Mesaj İhbar!  
Alıntı  Teknoloji 

Oturup sizinle faiz haram mı değil mi onumu tartışacam ben ?

Ben diyorum ki hisse senedi alıp satmak ve karşılığında faiz almak borsa oynamak haram,

Biri gelip arkadaşına borç para verip sonra faiziyle almak haram mı ?
Biri gelir Domates aldım 2 lira fazla satınca haram mı ?

Patates tarlasında salatalık arıyorsunuz.

Haram değilse oynayın, kazanın, yiyin, yedirin.
  ubartan
Gönderilme Tarihi: 25 Temmuz 2012 saat 12:44AM - Kayıtlı IP
Mesaj İhbar!  
Alıntı  ubartan 

Borsa da yatırım yapma konusunda haram olup olmadığı ile ilgili iki gün önce A Haber’de Nihat Hatipoğlu’nun açıklamalarını dinledim. Yatırım yaptığın firma eğer haram bir iş üzerine ise yaptığın yatırım haramdır diyordu. Örneğin bir alkol fabrikasının hisselerini alıp satmak gibi. Konu ile ilgili aşağıda yapılan röportajın videosunu paylaşıyorum.

 

http://tvarsivi.com/program-konugu-dicle-universitesi-ogrt-uy-prof-dr-nihat-hatipoglu-22-07-2012-izle-i_2012070646042.html


  RaChE
Gönderilme Tarihi: 25 Temmuz 2012 saat 12:48AM - Kayıtlı IP
Mesaj İhbar!  
Alıntı  RaChE 

Madem tartışmayacaksın o zaman gelecek cevapları düşünerek yorum yazmayacaksın.

Sen hiçbirşey demiyorsun aslında senin dediklerin ikiside farklı kapıya çıkıyor sen nasıl hareket edileceğini öğrenmelisin burada borç para diye söz konusu geçmiyor.

patates tarlasındaki salatalıkları yemeden terbiyeli şekilde nasıl konuşulur insanlar nasıl bilinçlendirilir onu öğren ilk önce.

Burada yaptığın senin yatırımdır paranı kullanacaklar kazanacaklar hani sende olan para ile iş yaparak kazanıyorsun ya işte o ticari zeka sende olması ile başkasında olmamasından kaynaklanan durumlardır bunlar.

Buna yatırım de borç de istersen hisse sahibi olduğundan bahset ama turkçede açılımı yolu yordamı budur.


  Teknoloji
Gönderilme Tarihi: 25 Temmuz 2012 saat 1:39AM - Kayıtlı IP
Mesaj İhbar!  
Alıntı  Teknoloji 

Sen biliyon .
  ism@iL
Gönderilme Tarihi: 25 Temmuz 2012 saat 3:09AM - Kayıtlı IP
Mesaj İhbar!  
Alıntı  ism@iL 

Bildiğim bir şey var ise o da borsa haram falan değil. Sonuçta sen bir şirkete küçük parayla da olsa ortak oluyorsun. Bu şirket zarar da edebilir kar da edebilir. Zarar ederken bir şey yok da kar ederken mi var?

Ne zamandan beri şirkete ortak olmak haram olmuş.

not: şirketin, haram işlere bulaşmadığını farz ediyorum ve ek olarak dolaylı olarak da haram işlere bulaşmadığını kabul ediyorum. yoksa bir şirket farklı yollardan harama bulaşmış olabilir bir şekilde.
  Muhannad
Gönderilme Tarihi: 26 Temmuz 2012 saat 12:24AM - Kayıtlı IP
Mesaj İhbar!  
Alıntı  Muhannad 

Beyefendi kardeşim ben alkol hiselerinden bahsetmedim ben mesela türkiyede metro turizm v.s bahsedeyim sana veya Soguk içeçeklerden Meysu dimes v.s bunlar alkolü değil ve bunların hisselerini alıp sende ortak oluyorsun ve o ortaklıgın sonucunda şirketin bir bütçesi var o bütçeyi aşarak fazla ticaret yapınca hisse fiyatları artıyor sende bu artıgı zamanda satıyorsun hisseni yani ortaklıktan cıkıyorsun.Bunu sana haram diyen varmı ? veyahut sen buna haram demek icin neyi kendine kaynak ve örnek alıyorsun onu acaba söylermisin ?


  feyzotemel
Gönderilme Tarihi: 03 Eylül 2012 saat 11:35PM - Kayıtlı IP
Mesaj İhbar!  
Alıntı  feyzotemel 

KARDEŞ BENİM ŞUANDA 400TL DEĞERİNDE GÜVENDİĞİM BİR ŞİRKETİN HİSSESİNDE PAYIM VAR. HİSSE SENEDİ ALMADAN ONCE TAKİPTE OLMAN LAZIM PARAYI YATIRACAGIN FİRMANIN GELİR GİDER ÇİZELGESİNİ İNCELEYECEKSİN EĞER O FİRMA BÜYÜYECEGİNİ DÜŞÜNÜRSEN PARANI YATIR HİÇ KORKMA AMA YANILIRSAN PARANIN DEĞERİ DÜŞER. HİSSE SENEDİNİ ATM DEN YADA İNTERNET BANKACILIGINDAN YADA BANKADAN YAPABİLİYORSUN. YATIRIM HESABINDAN HİSSE SENEDİ ALIŞ YAPIP HİSSE SENEDİNİ ALIYORSUN. İLERLEYEN ZAMANDA KARLI YADA ZARARLI ŞEKİLDE SATIYORSUN HİSSENİ. BEN GEÇEN KASIM AYINDA 600TL LİK HİSSE SENEDİ ALDIM VE 1 AY İÇİNDE 1400TL OLDU. YÜKSELECEGİNİ DÜŞÜNDÜM VE O PARAMI ANCAK 1000TL DE SATIP ZARAR ETMEKTEN KURTULDUM. SANA TAVSİYEM ŞİRKETİNİ İYİ İNCELE YATIRIM YAPMADAN ÖNCE.
  mkartal27
Gönderilme Tarihi: 06 Eylül 2012 saat 12:39PM - Kayıtlı IP
Mesaj İhbar!  
Alıntı  mkartal27 

Bu mevzu benim de merak ettiğim bir konu olmakla birlikte helal, haram gibi herkes kendine göre yorumlar yapmış.
Dini konular hassasiyet gerektiren ve itidal-i demle yani soğuk kanlı bir şekilde ve istediğimizi değil, hakikatı, doğruyu arayan bir bakış açısıyla konuşulması gerekir.
Bence haram veya helal ama şuna göre şöyle, buna göre böyle demek istikametli bir durum değil ve kişileri dinden soğutmaktan ya da istenmeyen konuşmaların yaşanmasından daha öteye gitmiyor.
İslamiyette kesin hatlarla belirlenmeyen mevzulara haram diyebilmek basit bir mevzu değildir. Bu işte hassas olanlar bu konudaki ehil kişilerle görüşerek,muteber kitaplara başvurarak aldığı bilgileri hakikatı arayan bir vicdandan süzerek hükmü kendilerine çıkarırlar. Bu şekilde çıkarılan hüküm o kişiye hastır ve başkalarına teşri etmek, onlara bu fikri yaymak doğru değildir.Çünkü biliyorsunuz ameller niyetlere göredir. AMAÇ TARTIŞMA ORTAMI OLUŞTURMAK DEĞİL, HOŞGÖRÜ VE SAYGIYLA HER ZAMAN HAKİKATI YAŞAMAK (veya yaşamaya çalışmak).
Selametle...


  azalzer
Gönderilme Tarihi: 06 Eylül 2012 saat 1:55PM - Kayıtlı IP
Mesaj İhbar!  
Alıntı  azalzer 

aktıf olarak borsayla sıkı şekilde ılgılıyımdır

gereken bılgıyı burdan verebılırım

mantık olarak baktıgında meyve sebze satısı yapan bır fırma

buyumus kurumsallasmıs ve ısı buyuterek halka arz olmus borsaya gırmıs.

sende gıdıp bu sırketın hıssesınden alıyorsun.sırket bu parayla dahada buyuyor buyudukce hısselerın degerı artıyor sende kazanıyorsun otomatıkmen.Ara ara sırket kar payı dagıtarakda sana para kazandırıor ama bu az bı degerdır.bır nevı sen sırkete para verdın sırkette sana karından pay bır nevı ortaklık.

Ancak bu goruntu artık yok . . bu sadece teorıde kaldı

sırketın hıssesının buyuk bır kısmını elınde tutan buyuk babalar sırket ıs yapmıs yapmamıs zarar etmıs etmemıs bakmadan ıstedıgı gıbı hısseyı dusurur cıkarır sende ona gore kazanırsın yada kaybedersın.sana hısseyı yukselıyo gıbı gosterırler sen alırsın ondan sonra dıbe vurur zarar edersın.

Yanı cok masum bı olay yokkk hersey spekulatıff

harammı degılmı sımdı karar verebılırsınız

son olarakda borsada bırılerı kaybetmeden bırılerı kazanamaz


  WhiteCod3r
Gönderilme Tarihi: 06 Eylül 2012 saat 2:02PM - Kayıtlı IP
Mesaj İhbar!  
Alıntı  WhiteCod3r 

BeyEFENDİ bu işin içindeyim diyorsun ama daha helal mi haram mı onu bile bilmiyorsun adı üzerinde hisse senedi bir yerden %lik pay alıyorsun paran %100 kar getirmiyor faiz falan yok o hisse değer kazanırsa sen de yatırdığın paraya göre kazanırsın ya da tam tersi.

sen mesela bir şirketin %liğini satın alıyorsun.%0.1 hisseyi 10tl aldın sonra şirketin değeri arttı %0.1lik hisse 15 tl oldu şirket değeri arttığı için. bunun neresi haram bilmeden yorumlar yapıp milletin aklını karıştırmayın.

gider içki firmasından vs. hisse alırsın o haram olabilir ama hisse seneti almak paranın evinde yatmasından emin ol daha hayırlıdır.

ayrıca
bazı din büyüklerimiz iktisat konusunda kitapları var alıp okuyabilirsin.her zaman evde ve bankada para yatırmayın diye söylerler.

evde yatan paranın (eğer enflasyon varsa ki bizim ülkemizde her yıl var) hayrı yoktur..
  Nokitel
Gönderilme Tarihi: 07 Eylül 2012 saat 6:05PM - Kayıtlı IP
Mesaj İhbar!  
Alıntı  Nokitel 

Arkadaşlar tek birşey söylüyorum HARAM .. Borsada benden daha çok kazanan yoktur bu forumda eminim fakat kendim oynuyorum ve söylüyorum yaptığımız HARAM arkadaşlar.HARAM ’a haram diyelim HELAL’e helal.Çünkü ortada sanal bir ortam var alınteri yok birşey yok .2001 krizinde intihar eden yakını olan varmı ? veya borsa yüzünden evini ocağını satan ?? Benim var .. Ne halde olduklarını görüyorum ve kesinlikle kendim kazansamda söylüyorum BORSA HARAMDIR.
  RaChE
Gönderilme Tarihi: 07 Eylül 2012 saat 6:49PM - Kayıtlı IP
Mesaj İhbar!  
Alıntı  RaChE 

Nokitel ;

Sana ilk önce WHAT diyesim geliyor :)

Sen burada borsa da olanların ne kadar kazanıp ne kadar kaybettiklerini nerden biliyorsun da senden çok kazanan olmadığını idda ediyorsun bu birincisi.

Haram ise neden haram diye sorayım alın teri yok demişsin bende sana hemen bir örnek vereyim. Bana ailemden miras kaldı ve ben bu parayı nasıl değerlendireceğimi bilmiyorum gezip yemekten ise kalkıp borsa da araştırma yapıyorum ve ileri derece satış yapan bir firmanın kağıtlarını alıyorum ve yatırım yapıyorum o firmaya oda benim ve benim gibilerin yatırımı ile kar alanını yükselterek bana hem ödeme yapıyor ben o ödeme ile tekrar alıyorum ve şirket ve ben kazanıyorum. Daha basit yoldan anlatayım.

Bir bakkal açacaksınız ve bakkalcılığı bilmiyorsunuz yani esnaflığı bilmiyorsunuz arkadaşınız biliyor ama siz o para ile bakkal açıyor ve başına da arkadaşınızı geçiriyorsunuz bakkal borcunu ödüyor kar geçiyor arkadaşınız ve siz de kazanmış oluyorsunuz.

Şimdi borsa da kağıtlarını aldığınız şirketin batması ile sizin yatırım yattığınız bakkalın batması da aynıdır. Mesele burada güzel bir analiz etmektir. Bakkacılıgı küçümsemeyin en zorlu ve düşündüren bir iştir.

İlla elime kazma kürek alıp ter mi dökmem lazım alın teri diyorsunuz bu bir deyimdir bir sözdür.


  WhiteCod3r
Gönderilme Tarihi: 07 Eylül 2012 saat 9:43PM - Kayıtlı IP
Mesaj İhbar!  
Alıntı  WhiteCod3r 

RaChE boşver anlamıyorlar aynı şeyleri 20 kişiye açıklamasını yapsan 21. gelip aynı şeyi söyleyecek haramdır diye :)

ünv.lerde , liselerde batının her şeyi en ince ayrıntısına kadar öğretilir aldığımız dersler bazı insanlar için bir ömür kadar ama hiçbir zaman islamla ilgili konulara din dersi dışında kolay kolay girilmez.

siz hisse senedi alıp satmak haram diyorsanız demek ki islamda iktisadi meseleleri bilmiyorsunuz demektir haklısınız ünv.de iktisat okuyanlar da bilmiyordur binlerce sayfalık kitaplarla ya batı ya da kuzeyde olanları öğreniyorlar.

İslamda iktisat ın altın kuralları :

1) Bir müslüman, bir işi çok iyi bilecek.
2) Bildiği işten kar getirecek.
3) Kar ettiği işe ortak alacak.
4) Kar dağıtacak.

3. kuralı uygulamak demek 21.yyda hisse senedi alıp satmak demek oluyor.<<
2
 
Git: Cevap Yaz Yeni konu aç
Sayfa Yüklenme Süresi: 0,1089
 

Uyarı !
Cyber-Warrior 'a ait isim, marka ve logolar Cyber-Warrior'un tescilli markası olup izinsiz kullanılamaz.
Kullananlar hakkında 556 Sayılı Markaların Korunması Hakkında K.H.K'ye göre yasal işlem yapılacaktır. Marka No : 2010 46588 Korunma Tarihi : 15.07.2010


WikiTurk | Bilisim Güvenligi Dernegi

Reklamlar

seymetmarket.com

Reklam vermek için tıklayın

Yasal Uyarı | Sitemizin Çizgisi | Kullanım Şartları ve Üyelik Sözleşmesi | Telif Hakları Politikası / Copyright Policy