Hoşgeldin Sivil

 
  Tema

Elektronik
Forum Yöneticisi : Administrator | Bu Bölümde Yetkili Tüm Yöneticiler? | Konuyu Okuyanlar?
CW Forum Ana Sayfa
        Elektronik
Facebook'ta Paylaş   Yeni konu aç
Asenkron Sayıcılar
 Konu Kalitesi  %7,5
Oy Ver   
Gönderilme Tarihi: 26 Ağustos 2011 saat 4:06PM - Kayıtlı IP Mesaj İhbar!   Alıntı Yap      Esadullah

Simgem
Albay


I Be
13 Ağustos 2007
20   Mesaj
Durum: I Be
Mode : Glaucous


Aktiflik
Seviye
DeneyimAslında sayıcılar tetikleme sinyalinin uygulanış biçimine göre ikiye ayrılırlar. Senkron sayıcılar ve Asenkron sayıcılar(bunlarda aşağı, yukarı ve aşağı/yukarı olmak üzere sınıflandırabilinir). Biz basit olarak asenkron yukarı sayıcılar, asenkron aşağı sayıcılar ve asenkron modlu sayıcıları öğrenip birer basit örnek yapacağız.

1.Asenkron Yukarı Sayıcılar

   Asenkron sayıcılarda tetikleme sinyali sıralı olarak uygulanır. Bunu domino taşları gibi düşünebilirsiniz. İlk taş bir sonrakini yıkar ve bir sonraki diğerini. Asenkron sayıcılarda ise ilk FF(Flip-Flop) kare dalga kaynağından yani dışarıdan tetikleme alır. Sonraki FF ise bir öncekinin çıkışından tetiklenir. Eğer sayıcı aşağı sayıcı ise FF Q’ çıkışından tetiklenir. Eğer sayıcı yukarı sayıcı ise Q çıkışından tetikleme alır.

Sayıcılarda bir diğer önemli husus FF’lerin bit değeridir. En düşük değerli FF ilk FF yani dışarıdan tetikleme alan FF’dir ve sonraki FF’ler bit değeri artarak sıralanır.

Üç Bitlik Asenkron Yukarı Sayıcı

Üç bitlik asenkron yukarı sayıcıda devre gösterimi ve doğruluk tablosu aşağıdaki gibidir.En soldaki FF0 en düşük değerlikli bite sahiptir ve çıkışı Q0 ile ifade edilmiştir. Q2 çıkışına sahip en soldaki FF2 en yüksek değerlikli bite sahiptir. Yukarı sayıcı olduğu için gördüğünüz gibi tetikleme sinyalleri FF’lerin Q çıkışlarından alınmıştır. JK tipi FF kullanılmıştır ve FF’lerin JK girişlerine daima lojik 1 uygulanır.

Doğruluk tablosuna baktığımızda ise Clock bölmesinde yer alan rakamların 0-7 arasında olduğunu görüyoruz yani toplamda 8 adet sayı var. Bu 2^3’ten gelmektedir. Şöyle ki 3 adet FF olduğu için FF adedini 2 üssü şeklinde yazarız. 3 bitlik bu sayıcı 0-7 arasındaki rakamları sayar. Binary sayı siteminde 3 bitlik değere sahip en büyük sayı (111)’dir. Sağdan başlayarak 2^0, 2^1 ve 2^2 alınır ve sonuçlar toplanır. Yani en sağdaki 1 rakamının onluk(decimal) sistemde ifade ettiği sayı 1, ortadaki 1 rakamının ifade ettiği sayı 2 ve soldaki 1’in ifade ettiği sayı ise 4’tür. Topladığımızda 7 etmektedir.Yukarda 3 bitlik asenkron yukarı sayıcının çıkış dalga şekillerini görüyorsunuz. Her Clock palsi geldiğinde en düşük değere sahip FF0’ın çıkışları konum değiştirir. Her iki konum değiştirmenin ardından bir sonraki FF1’in çıkışları bir konum değiştirir. FF1’in her iki konum değiştirmesinin ardından en yüksek değere sahip olan FF2 konum değiştirir ve tetikleem sinyali kesilene kadar bu döngü devam eder.

2.Asenkron Aşağı Sayıcılar

Yukarı sayıcılardan farkı ilk FF hariç tetikleme sinyallerini bir önceki FF’nin Q’ çıkışından almasıdır.

İki Bitlik Asenkron Aşağı Sayıcıİki bitlik asenkron aşağı sayıcının FF devresi yukarıdaki gibidir. Yine en düşük bite sahip FF en soldaki FF’dir. Bu FF 3’ten başlayarak 0’a doğur geri sayma işlemini yapar. 3’ten başlamasının sebebini açıklayacak olursam;

Binary sayı sisteminde 2 bitlik bir sayının alabileceği en büyük değer (11)’dir Dolayısıyla yukarda da bahsettiğim üzere (11) rakamının decimal karşılığı (2^0=1 ve2^1 =2) 3 rakamına denk gelmektedir. Bu nedenle sayma işlemi 3’ten başlar ve geriye doğru 4 rakam sayarak 0’a gelir ve döngü tetikleme sinyali kesilene kadar devam eder.

Aşağıda iki bitlik asenkron aşağı sayıcının çıkış dalga şeklini görebilirsiniz.Q’ sinyalinin çizilmesi kafanızı karıştırmasın. Aşağı sayıcı olduğu için tetikleme sinyali Q’ çıkışından alınıyor bu nedenle çizimi kolaylaştırmak açısından tabloda Q’ çıkışına yer verilmiş. Yine düşük değerli bite sahip olan FF0’ın çıkışı Q0 her tetikleme sinyalinde konum değiştirir. FF1(Q1) ise FF0’ın çıkışına göre konum değiştirir.

3. Asenkron Modlu Sayıcılar

Modlu sayıcıların özelliği sayma işlemini istediğiniz bir yerde kesebilmenizdir. 4 bitlik bir sayıcıda sayma işlemi normal şartlarda (1111) olarak gider. Bu 2^4 olarak hesapladığımızda decimal sitemde 16 rakamına denk gelir. Yani 4 bitlik asenkron sayıcı 0-15 arası toplam 16 rakam sayar ve tekrar başa döner.

Biz sistemin 10’a geldikten sonra sıfırlanmasını istiyorsak eğer 10 rakamının binary sistemdeki karşılığı hesaplanıp bu hesaba göre FF’lerin çıkışları en yetkili temizleme ucu olan clear uçlarına bağlanarak sayıcının sıfırlanması sağlanır. Clear uçları ile ilgili bir not vereyim bu uçlar lojik 0 durumunda aktif olur bu nedenle bağlantı yapılırken bir değil kapısı mutlaka bağlanır.

Mod 10 sayan bir sayıcı yapalım.10 rakamının binary(ikilik) sistemdeki karşılığı (1010)dır. En düşük değerlikli FF sol tarafa geleceğinden tekrar düzenlersek FF0 = 0 FF1 = 1 FF2 = 0 FF3 = 1 olur. Çıkışlara bakacak olursak Q1 ve Q3 çıkışı lojik 1 konumuna geldiğinde, bu çıkışlara bağlanacak VEDEĞİL kapısı ile clear uçları tarafından sistem 10 sayısını saymadan toplamda 10 rakam sayar(0,1,2,3,4,5,6,7,8,9)

Mod 10 FF devresi aşağıdaki gibidir.Aşağıda diğer Mod sayıcılar için Clear uçlarına bağlanacak FF çıkışlarını görebilirisiniz.Esadullah


___________________________________________
Blog (: * *
     
       
Gönderilme Tarihi: 26 Ağustos 2011 saat 8:37PM - Kayıtlı IP Mesaj İhbar!   Alıntı Yap      HUMEYD

Simgem
Binbaşı

İstanbul
28 Subat 2010
1166   Mesaj
Durum: (o_O)
Mode : Default


Aktiflik
Seviye
DeneyimSayısal Tasarım :) +10
Başlarda biraz zorlamıştı ama mantığı kavrayınca gerisi geliyodu :)

sınavda örnek soru ;
4 işçi
pazartesi 1 ve 3.
salı 2 ve 4
çarşamba 1.
perşemde 3.
cuma 2.
cumartesi 4.
pazar 1, 2, 3, 4

numaralı işçiler izinde. buna göre bilmem ne devresini asenkron R/S tipi flip-floplar ile tasarlayınız..
NOT: Çalışan 0 / İzinli 1 olarak ve doğruluk tablosu D C B A olarak tasarlanacaktır.

tam 50 puan bu soru :)

___________________________________________

     
       
Gönderilme Tarihi: 27 Ağustos 2011 saat 1:26AM - Kayıtlı IP Mesaj İhbar!   Alıntı Yap      SeS`sizce

Simgem
Binbaşı

 
20 Eylül 2008
338   Mesaj
Mode : Default


Aktiflik
Seviye
DeneyimEsadullah,

Bildiğim kadarı ile uygulama konusunda tecrübeli birisin.
Bu konuda tecrübeli biri olarak bu bilgileri uygulamada kullanıyormusun?

(konuyu baltalamak için sormuyorum, +10 verdim zaten :D )
     
       
Gönderilme Tarihi: 27 Ağustos 2011 saat 7:56AM - Kayıtlı IP Mesaj İhbar!   Alıntı Yap      Esadullah

Simgem
Albay


I Be
13 Ağustos 2007
20   Mesaj
Durum: I Be
Mode : Glaucous


Aktiflik
Seviye
DeneyimQuote: Orjinal mesajı yazan SeS`sizce 27 Ağustos 2011
Esadullah,

Bildiğim kadarı ile uygulama konusunda tecrübeli birisin.
Bu konuda tecrübeli biri olarak bu bilgileri uygulamada kullanıyormusun?

(konuyu baltalamak için sormuyorum, +10 verdim zaten :D )Yok est. baltalanacak bir şey yok. Uygulamada kullanılsa da kullanılmasa da bunları bilmeyen biri mezun olamaz o yüzden elin mahkum öğreneceksin (:

Doğrudan kullanım sanırım yok çünkü devir mikroişlemciler devri artık. Ama mantığı kullanılarak yapılan devreler ya da entegreler mevcut. Profesyonel anlamda kullanılmasa da hobi devrelerinde de kullanılabiliyor.

___________________________________________
Blog (: * *
     
       
Gönderilme Tarihi: 27 Ağustos 2011 saat 6:34PM - Kayıtlı IP Mesaj İhbar!   Alıntı Yap      SeS`sizce

Simgem
Binbaşı

 
20 Eylül 2008
338   Mesaj
Mode : Default


Aktiflik
Seviye
DeneyimHmm zamanın da aşağıdaki şekildeki gibi devrelerle çok uğraştırdılar fakat benim pek lojik konular ile ilgilenme fırsatım olmadığı için uygulamada ki kullanılma durumunu merak ettim.

Teşekkürler.
     
       

Eğer bu konuya cevap yazmak istiyorsanız ilk önce Giriş Yap
Eğer kayıtlı bir kullanıcı değilseniz ilk önce kayıt olmalısınız
Git:   Yeni konu aç

WikiTurk | Bilisim Güvenligi Dernegi

Reklamlar: davutsahin.net | basaranteknoloji.com.tr


Uyarı !
Cyber-Warrior tescilli bir marka olup, 556 Sayılı Markaların Korunması Hakkında K.H.K'ye göre yasal olarak korunmaktadır.
Cyber-Warrior'un Marka imajına zarar verici her türlü eylemde bulunan, yazı, yorum, sair içerikler barındıranlar hakkında 556 Sayılı kanunun ilgili hükümlerine göre yasal işlem başlatılmaktdır.
Ayrıca Cyber-Warrior'a ait isim, marka ve logoların izinsiz kullanılması yine aynı kanun hükümlerine göre suç sayılmaktadır. Marka No : 2010 46588 Korunma Tarihi : 15.07.2010


Yasal Uyarı | Sitemizin Çizgisi | Kullanım Sartları ve Üyelik Sözleşmesi | Telif Hakları Politikası / Copyright Policy | Cyber-Warrior.Org .Com .NET