Hoşgeldin Sivil

 
  Tema

Nasıl Çalısır?
Forum Yöneticisi : Administrator | Bu Bölümde Yetkili Tüm Yöneticiler? | Konuyu Okuyanlar?
CW Forum Ana Sayfa
        Nasıl Çalısır?
Facebook'ta Paylaş   Bu Konu Kapatılmış   Yeni konu aç
Programlar Nasıl Çalışır (resimli)
<<12
 Konu Kalitesi  %52
Oy Ver   
Gönderilme Tarihi: 24 Nisan 2007 saat 7:57PM - Kayıtlı IP Mesaj İhbar!   Alıntı Yap      SuN

Simgem
Albay


 
17 Subat 2005
2776   Mesaj
Durum: Simanur
Mode : Flashback


Aktiflik
Seviye
Deneyimsanal pc kurmak
          wmware yazılımı, sanal pc oluşturmak için kullanabileceğimiz başarılı yazılımlardan biridir diyebiliriz. bu yazılım ile mevcut işletim sistemini kullanarak sanal pc oluşturmak çok kolay. öncelikle programı açıp gelen pencereden new virtual machine simgesine tıklarız ve sanal pc oluşturma sihirbazını devreye sokalım. gelen pencereden şeçeceğimiz ileri seçeneği ile diğer aşamaya geçeriz virtual machine configuration penceresinde custom seçimi, özel yapılandırma ayarları için… standart bir sanal pc için typical seçeneği yeterlidir.typical seçtikten sonra İleri seçeneği ile sistemimize sanal pc için kurmak istediğimiz işletim sistemini seçeceğiz. windows yüklü sanal pc üzerinde kuracağımız yazılımları deneceğimiz için microsoft windows seçeneğini seçelim. sizde kendinize göre herhangi bir işletim sistemi seçeneğini seçebilirsiniz tabi ki, birde linux seçeneğini seçtikten sonra linuxun farklı alternatifleri ile birlikte pardus’u seçebileceğiniz, other linux 2.6.x kernel’i seçin.


    İşletim sistemimiz seçtikten sonra, gelen pencereden işletim sistemimize virtual machine name kısmından bir isim verebiliriz ve location kısmından ise işletim sistemimizin dosyalarının saklanacağı sürücüyü seçeriz, bu sürücünün yeterli boş alanı olan bir sürücü olmasına özellikle dikkat etmelisiniz tabi.


       İleri seçeneğini seçerek, “network type“ penceresinden sanal pc mizin internete nasıl bağlanacağına karar veririz, eğer sanal pc internete bağlanmasın istiyorsak, do not use a network seçeneğini seçeriz, eğer sanal pc mizin başka bir ip ile internete bağlanmasını istiyorsak, “used bridged networking” seçeneğini seçeriz, yok eğer sanal pc ana bilgisayarın ip si ile ineternete bağlanmasını istiyorsak, “use network address translation (nat)” seçeneğini seçeriz,


           


            İleri düğmesi ile gelen penceredeki specify disk capacity kısmında gireceğimiz sanal pc için kullanılacak maxsimum disk alanını belirleriz, disk alanı kısmında fazlası ile yer belirlemek sanal pc nin çalışmasında sıkıntı yaşamamız için öenmlidir tabi.  bu disk alanın belirledikten sonra İleri düğmesine tıklamamız durumunda sanal pc kullanımı ilerledikçe bu alan genişleyecektir, ama allocate all disk space now’u işaretlersek bu alan daha sanal pc nin kurulumunun en başında tahsis edilecektir. tabi bu seçeneği seçtikten sonra sanal pc oluşturmak biraz zaman alacaktır. bu seçimden sonra sanal pc  sihirbazı tamamlanacaktır ve yeni pc kısayolumuz wmware ana penceresinin solundaki favorites alanındaki kendisine ayrılan kısımda yerini alacaktır.


           


            artık sanal pc mizin ayarlarını yapabiliriz. sanal pc’yi başlatarak işletim sistemini kurmaya başlamadan önce edit virtual machine setting’e tıklayarak sanal pc’mizden yeterince performans almak için ona yeterince bellek tahsis etmemiz gerekiyor tabi. gerçek pc mizide sorunsuz kullanmak için bellek alanını iki pc yede eşit olarak dağıtmamız daha mantıklı olacağı kesindir. örneğin 512 mb lık ram kullanıyorsak memory for this virtual machine seçneğinde 256’yı işaterleyin. artık, windows’u sanal pc’nize hangi konumdan kuracağımızı seçmek için hazırız.


           


            her iki makine arasında pratik bir şekilde dosya alışverişi yapmak için paylaşılan klasörler oluşturmamız mümkündür. bunun içinde aynı pencereden (virtual machine setting) options sekmesine geçeriz ve sol kısımdan shared folders’a tıklayın. sağdaki add düğmesine tıklayarak add shared folder wizard’ı başlatırız, paylaşılacak klasör için bir isim belirleriz ve ve host folder alanından gerçek pc’nizdeki klasörlerden birini işaretleyip İleri düğmesine tıklarız. daha sonra İleri düğmesine tıklarız ve gelen pencereden enable this share seçeneğini işaretleyerek son düğmesine tıklarız.


           


            bu ayarlamaları yaptıktan sonra sanal pc mize işletim sistemi kurmak için orijinal windows cd sini cd rom’umuza yerleştirip, gene virtual machine setting  penceresinde iken cd rom seçeneğini seçtikten sonra sağ kısımda use pyhsical drive kısmı ile cd rom sürücümüzü seçeriz. alternatif olarak kurulumu hızlandırmak için iso image’dan bu işletim sistemine ait bir kalıp dosyasını da işaretleyebiliriz tabi. tamam diyerek o pencereden çıkarız ve start this virtual machine’le işletim sistemimizi kurmaya başlarız. sanal pc mize işletim sistemimizi kurmak için mutlaka wmware nin full sürümünü kullanmanız gerektiğini hatırlatalım, deneme sürümü ile bu kurlum işlemi esnasında serial numarası isteyecektir program bizden.
           


           


selametle kalın 


     
        Kıraat-ül Furkan ,
Gönderilme Tarihi: 24 Nisan 2007 saat 8:04PM - Kayıtlı IP Mesaj İhbar!   Alıntı Yap      SuN

Simgem
Albay


 
17 Subat 2005
2776   Mesaj
Durum: Simanur
Mode : Flashback


Aktiflik
Seviye
Deneyimpartition magic ile sabit diskimizi yönetelim

           

            windows altında sorunsuz ir şekilde diskimiz yönetebileceğimiz partition magic programının kullanımını kısaca görelim. partition magic, mevcut olan bölümleri birleştirmeye veya yeniden boyutlandırmaya kadar çok sayıda işlemi gerçekleştiren bir programdır.

            partition magic programını ilk kez çaıştırdığımızda, sistemimizde bulunan sabit disklerimizi hem liste olarak hemde basit bir grafik üzerinde görebiliriz. pencerenin sol tarafında ise yapabileceğimiz işlemleri sıralı olarak görebiliriz.

           

            İlk olarak yeni bir bölüm oluşturmakla işe başlayalım. sol taraftaki seçeneklerden create a new partition seçeneğini seçeriz. create new partition penceresi açılacaktır. tips düğmesine tıklayarak disk bölümleme ile ilgili bazı ipuçlarını programın help menüsü açılıp

alabiliriz. next düğmesine tıklayarak gelen pencereden oluşturacağımız yeni bölümü var olan bölümlerin arasına yada son bölümün hemen ardına yerleştirebiliriz. bunu yapmak için before c: , after c: but before d: ya da after d: seçeneklerinden birini seçmeliyiz.

           

            bu seçenekleri seçtikten sonra İleri butonu ile geldiğimiz yeni kısımda oluşturacağımız yeni bölüm için var olan bölümlerden ne kadar kapasite alınacağını soracak bir ekran gelecektir. en mantıklı işlem var olan bölümlerden eşit miktarda boş alanı yeni bölüm için kullanmak üzere seçim yapmaktır. bunun için tüm bölümlerei seçerek İleri düğmesüne tıklarız.

           

            gelen pencereden oluşturacağımız yeni bölümün özelliklerini belirleyeceğiz ekran gelecektir. bu penceredeki ‘size’ kısmından oluşturacağımız bölümün kapasitesini belirleriz, ‘label’ seçeneği ile  bölüme isim verebiliriz, ‘create as’ seçeneğine karışılmadan ‘file system type’ kısmından oluşturacağımız bölümün dosya sistemini belirleriz. ntfs olarak bu bölümü ayarlayabiliriz,  drive letter kısmında bölüme verilecek sürücü harfini atarız.
           

            bölümümüz ile ilgili ayarları belirledikten sonra gelen pencereden oluşturduğumuz bölüm ile ilgili bazı bilgilerin grafiksel olarak hazırlandığı yeni bir pencere gelecektir. grafiklere dikkat ederseniz var olan bölümlerden ne kadar bölüm alındığı ve diskin bizim belirlediğimiz özelliklerinin bulunduğu bir listeninde sıralandığını görebiliriz tabi. bilgiler belirlediğimiz ve istediğimiz şekilde ise son düğmesine tıklayabiliriz.

           

            son düğmesine tıkladıktan sonra yeni bölümüzün oluştuğunu gelen partition magic ana sayfasından görebiliriz. tabi bölümüzü grafiksel olarak orada görmemiz işlemlerin bittiği anlamına gelmiyor, alt tarafta bulunan undo ve apply düğmeleri yer alır.
            undo yaptığımız işlemi geri almak içindir, apply ise yaptığımız işlemi onaylamak içindir tabi. ekrana gelen diyalog penceresinde tekrar onaylamamız istenecektir. yes düğmesine tıklayarak işlemlerin başlamasını sağlarız. eğer deneme sürümü kullanıyor iseniz, bu işlemden sonra devam etmeyecektir, eğer full sürüm kullanıyor iseniz “progress” isimli küçük bir pencere açılacaktır ve işlemlerin durumunu takip edeceğimiz gösterge çubuğuna da yer verilmiştir. ve işlem sonlandıktan sonra ‘all operations completed’ ibaresini göreceğiz. oluşturduğumuz yeni bölümü bilgisayarım sismgesine çift tıklayarak sürücüleri kontrol edebildiğimiz pencereden görebiliriz.
           

            eğer yapmak istediğimiz yeni bir bölüm oluşturmak değilde var olan iki bölümü birleştirme ise, bu işlem içinde partition magic programı pratik olarak kullanabiliriz, bunun partition magic programının ana penceresinde sol tarafta bulunan pick a task menüsünde, marge partitions seçeneği bulunuyor , bu seçeneği seçip gelen marge adjacent partitions sihirbazında yazılanları okuyup next düğmesine tıklarız.
           

            gelen pencerede disk bölümleri ile ilgili garfiksel bilgilerin bulunduğu bilgiler mevcuttur. bu pencerede select first partition yani oluşturacağımız bölümü genişleteceğimiz yani diskleri birleştirdiğimizde toplam bölüm olarak gözükmesini istediğimiz bölümü belirleriz, diğer aşamada bu bölüme ekleyeceğimiz diğer bölümü seçeceğiz tabi, bölümüzü seçip nezt düğmesine tıklarız,
           

            gelen pencerede daha önce belirlediğimiz bölümün dışındaki tüm bölümler gene listeli ve grafiksel olarak gözükeceği bir pencere gelecektir. burada tek bölüm varsa doğal olarak bu tek bölümü birden fazla bölüm var ise de birleştireceğimiz bölüme eklenmesini istediğimiz bölümü seçip next düğmesine tıklarız.

           

            next düğmesine tıkladıktan sonra gelecek pencerede gene partition magic programının güzel bir özelliğni görebiliyoruz, birleştirilmesini istediğimiz bir önceki bölümde seçtiğimiz e:(bu benim seçtiğim bölümdür sizinki farklı olabilir tabi) sürücüsündeki bilgilerin kopyalanacağı ve c:(genişleteceğimiz yani birleştirdiğimiz ana bölüm) sürücüsünde hangi isimde bir klasör olacağını belirleyeceğimiz pencere ekranı gelecektir. İsmi girdikten sonra next düğmesine tıklarız.

           

            daha sonra gelen pencereden gene next düğmesine tıklarız ve tekrar gelen pencereden yeni oluşturacağımız birleştirilmiş bölüm ve şu an için sistemimizde bulunan ayrı bölümlerin grafiksel olarak ve yeni oluşturulacak bölümün listeli olarak bilgilerinin bulunduğu pencere karşımıza çıkacaktır. bu bölümdeki bilgilerin doğruluğunu kabul ettikten sonra next tuşuna basarız.

           

            tekrar disk bölümlemede olduğu gibi partition magic programının ana sayfasına ait bölüme döndük ve gördüğünüz gibi undo ve apply düğmeleri gene aktif durumda, işlemlerden vazgeçmeniz için undo ve yaptığınız işlemleri onaylamak içinde apply düğmesine tıklarız, daha sonra gelecek küçük onay penceresinde yes butonuna basarak işlemlerimizi sonlardıracağımız progress penceresinin gelmesini bekleriz, eğer full sürüm kullanıyor isek progress penceresini görürüz ama deneme sürümünde bu işlemlerle bu aşamadan sonra duracaktır. ve bu pencerede bulunan işlem göstergesi ile işlemlerin durumunu görebileceksiniz %100 olunca işlemlerimiz bittiğini anlayabiliriz. ve tekrar bilgisayarım kısayoluna çift tıklarız ve birleştirdiğimiz bölümü görebiliriz ve oluşan yeni bölümde birleştirdiğimiz bölümdeki bilgilerin bulunduğu ve ismini biz belirlediğimiz klasörü görebileceğiz.

           

            sadece partition magic’in en çok kullanılan iki özelliğini gördük, ama programın ana penceresinde bulunan pick a task menüsünde daha birçok özelliğin bulunduğunu görebilirsiniz. create a backup ile yedek bölüm oluşturabileceğimiz gibi resize a partition ilede var olan bir bölümün kapasitesini belirleyebiliriz. delete  partition seçneği ile var olan bölümü silebilirsiniz. ancak tüm bu işlemlerde gerçekten çok dikkatli olmalıyız ve işlemler esnasında gelen tüm adımlarda yazan bilgileri dikkatli olarak okumalıyız, yoksa var olan bilgilermizi kaybetmemiz işten bile değildir.

            selametle kalın


     
        Kıraat-ül Furkan ,
Gönderilme Tarihi: 24 Nisan 2007 saat 8:06PM - Kayıtlı IP Mesaj İhbar!   Alıntı Yap      SuN

Simgem
Albay


 
17 Subat 2005
2776   Mesaj
Durum: Simanur
Mode : Flashback


Aktiflik
Seviye
Deneyimarkadaşlar programların linklerini forumdan yada googledan aratarak bulabilirsiniz. elimde sadece deneme sürümleri olduğu için linklerini koyma gereği duymadım.
Allaha emanet olun
     
        Kıraat-ül Furkan ,
Gönderilme Tarihi: 24 Nisan 2007 saat 8:17PM - Kayıtlı IP Mesaj İhbar!   Alıntı Yap      SuN

Simgem
Albay


 
17 Subat 2005
2776   Mesaj
Durum: Simanur
Mode : Flashback


Aktiflik
Seviye
Deneyimdosyalarinizi şİfreleyİn
download

color=#0000ff
            cryptainer le, sabit diskimizdeki dosya ve klasörlere izinsiz erişimleri engellemek için ücretsiz bir şifreleme aracıdır. bu programla e-posta ile güvenli dosya alışverişi yapmamızda mümkündür.

            yazılımı ilk kez çalıştırdığımızda, ekrana gelen specify cryptainer volume  details penceresinden sifrelenmiş dosya ve klasörlerin saklanacağı özel bir disk bölümü oluşturmamız gerekecek, browse düğmesi ile öncelikle oluşturacağımız disk alanının yerini, enter volume label kısmında oluşturacağımız disk alanına bir isim belirleriz ve cryptainer volume size desired kısmından ise disk alanının kapasitesini belirleriz. bu alan bu sürümde ancak 25 mb la sınırlandırılmış durumda. daha yüksek kapasitede disk alanı oluşturmak için ücretli yazlımı almak zorundayız. password for the cryptainer volume kısmına ise en az sekiz karakterli bir parola belirleriz ve alt kısımdaki verify password kısmından ise oluşturduğumuz parolayı onaylarız. bu parolayı unutursak disk bölümü içindeki dosyaları tamamen unutmamız gerekecek çünkü bu dosyalara erişmek artık imkansız olacaktır.

           

            parolayı belirledikten sonra procces to create volume butonuna tıklarız ve disk bölümünü oluşturmaya başlarız. disk bölümünün oluşması belirlediğimiz alan kapasitesine göre uzayacaktır. daha sonra gelecek olan hata mesajına evet deriz. oluşturduğumuz alanı görmek için bilgisayarım kısayoluna tıklamamız yeterli olacaktır.

            oluşturduğumuz bu yeni sürücü içine attığımız tüm dosyalar otomatik olarak şifrelenecektir. böylece buradaki dosyalara ancak belirlediğimiz parolayı bilerek erişebileceğiz.
           

           

            oluşturduğumuz disk bölümü ile ilgili ayarları yapmak için disk bölümün oluşturduktan sonra gelen cryptainer programının penceresindeki düğmeleri kullanırız, unload ile oluşturduğumuz disk bölümün kaldırırız, daha sonra bu bölümü tekrar etkinleştirmek için load düğmesine tıklamamız yeterli olacaktır. şifre değişikliği yapmak içinde önce unload ile diski kaldırırız ve edit menüsündeki change password ile şifre değişiklik ekranından şifremizi değiştirebiliriz. artık şifreli sürücümüz bilgisayarım kısayolunu tıkladığımızda karşımızda olacaktır.

           

            ücretsiz sürüm olduğu için disk bölümüz 25 mb den fazla olmasada birden fazla bölüm oluşturabiliriz tabi. bunun içinde cryptainer penceresinden have more power düğmesini tıklayarak gelen menüden more volumes’u seçeriz

           
            gelen pencereden new volume düğmesini tıklayarak en baştan yaptığımız adımlardaki gibi yeni bir bölüm oluşturabiliriz.

           

            eğer şifrelediğimiz bu klasörleri usb bellekte yada harici bir diskte taşımak istiyorsak tools menüsünden İnstall cryptainer mobile seçeneği

           

            diğer özelliklere geçecek olursak…. cryptainer le, e-posta üzerinden güvenli veri alışverişine olanak tanıyor. başka kullanıcıların eline geçmesini istemediğiniz dosyalarımızı 128 bitlik blowfish algoritması ile gönderme şansına sahip olacağız. bunun için secure email’e tıklarız ve açılan menüden encrypt file to send by email’i seçeriz. ve gelen pencereden enter to file name to encrypt alanından şifrelenmesini istediğimiz dosyanın adını gireriz. sağdaki browse düğmesine tıklayarak şifrelenmiş dosyayı göstererekte gerçekleştirebiliriz. penceredeki password to encryption alanından öncelikle parolamızı belirleriz ve verify password kısmından bu parolayı doğrularız. ve hemen alt kısmında bulunan password hint kısmında ise parolayı unutursak bize hatırlatıcak bir ipucu girmemizi isteyecektir.

            şifreledikten sonra eğer bu dosyanın aynısının diskte kalmasını istiyorsak, leave the original file alone seçeneğine tıklamamız gerekiyor. eğer dosyanın diskte kalmasını istemiyorsak, delete the original file after successful encryption’ı seçmeliyiz. bu ayarları yaptıktan sonra şifreleme işlemine başlayabiliriz. bu işlemlerden sonra create encryted set-extractor(exe) düğmesi ile şifrelediğimizde oluşan exe dosyasını gönderdiğimiz kişi çift tıklayarak verdiğimiz şifreyi girerek dosyayı açması yeterli ama bu işlem dosya boyutunu büyütecektir, dosyayı gönderdiğimiz zaman dosyanın boyutu büyük olduğu için gönderme uzun sürecektir tabi. eğer şifreleme işlemini sık sık yapıyorsanız encrypt file seçeneğini seçeriz, bu dosyayıda gönderdiğimiz taraf decypherit adlı ücretsiz yazlımla ( color=#0000ff www.cypherix.com/decypherit ) dosyayı görüntüleyebilecektir.

           


     
        Kıraat-ül Furkan ,
Gönderilme Tarihi: 24 Nisan 2007 saat 8:26PM - Kayıtlı IP Mesaj İhbar!   Alıntı Yap      SuN

Simgem
Albay


 
17 Subat 2005
2776   Mesaj
Durum: Simanur
Mode : Flashback


Aktiflik
Seviye
Deneyimswissknife ile disk bölümleme

download

            disk bölümleme konusunda kullanabileceğimiz bir diğer yazılım ise swissknife yazlımıdır, ücretsiz olarak kullanabileceğimiz bu yazılım partition magic programı kadar geniş özellikler sunmadada full sürüm kullanma şartı olmaması bizler için güzel bir özelliktir. bu yazılımın eksiği ise üzerinde işletim sistemi kurulu olan sabit diskimiz(disk ikiye bölünmüş ve sadece bir bölümünde sistem kurulu ve diğer bölümünde sisteme ait dosya bulunmasa dahi) üzerinde hiçbir işlem yapamıyor olmasıdır tabi, eğer ikinci bir sabit sürücünüz var ise bu sürücü üzerinde işlem yapmanız için kullanabileceğiniz yaralı bir yazılımdır.

           

            program üzerinde sistem kuruluda olsa sistemimizde takılı olan sabit disklerle ilgili bilgiler verir ilk olarak ikinci hdd olarak sisteminize taktığınız sabit sürücümüzü seçip alt tarafta bulunan delete düğmesine tıkladığımızda var olan bölüm silinecektir, ve create düğmesi ile kolaylıkla yeni bir bölüm oluşturabileceğiz tabi, şunu üzerine basa basa belirtelim sisteminizde tek bölüm var ise bu program bölümler hakkında bilgi vermenin dışında bize sağlayacağı artı bir özellik yoktur. normal olarak sistemimizde bulunan disk yönetimi özelliği bizlere aynı özellikleri  ek bir yazılım olmadan sağlamış durumdadır.


     
        Kıraat-ül Furkan ,
Gönderilme Tarihi: 25 Nisan 2007 saat 5:55PM - Kayıtlı IP Mesaj İhbar!   Alıntı Yap      SuN

Simgem
Albay


 
17 Subat 2005
2776   Mesaj
Durum: Simanur
Mode : Flashback


Aktiflik
Seviye
Deneyimbios güncellemesi            bilgisayarımızın sistem performansı ile ilgili şikayetlerimiz ve nedenini tam olarak anlayamadığımız sorunları varsa, bilgisayar kullanıcılarının pekte uğraşmak istemedikleri bios, aslında sistem performansını etkileyen temel taşlardandır. bios güncellemesi esnasında beklenmedik bir hatanın geri dönüşü olmayan sorunları beraberinde getirmesi kullanıcıların bu işlemden uzak durmasına neden oluyor. tabiki bios güncelleme anında ani bir elektrik kesintisi teknik anlamda birçok sorunu beraberinde getirir, bu işlem esnasında ups ile sistemi desteklemek olası problemleri bizden uzak tutacak ve güvenli bir güncellemeyi bize garanti edecektir.
 
            bios güncellemeden önce anakartın marka ve modelini bilmemiz gerekecektir, bunun için anakartın kutusunun üzerine veya bilgisayar ilk açıldığında açılış ekranına gelen anakart logosundan anakartımızın marka ve modelini görebiliriz. birde açılış ekranında bios sürümü hakkında bilgi edinebiliriz. eğer bu ekrandaki bilgilerden bir şey anlamadı isek, sisoft sandra ve system mechanic gibi yazlımları kullanarak anakartımızın modelini öğrenebiliriz.
            örnek olması açısından asus marka bir anakartın biosunu güncelleme işlemini yapacağız şimdi. bilgisayarı ilk açtığımızda karşımıza çıkan ekrandan bu ekran hızlı geçeceği için bilgileri almamız gereken ekranda iken klavyede bulunan pause tuşuna basarsak ekran duracaktır bu şekilde anakart bilgimizi aldıktan sonra herhangi bir tuşa basarsak sistem açılmaya devam edecektir yada alternatif yazılımları(sisoft sandra, system mechanic) kurarak öğrendiğimiz anakart modelini bulduktan sonra anakartın resmi sitesine gidip bios güncellememizi bulalım şimdi. bu tür alternetif yazılımlarda bıosun versiyonu ve üretim tarihi gibi bilgileride bulabilirsiniz, bu bilgiler update yaparken mutlaka işinize yarayacaktır.
  color=#0000ff


            bios güncellemelerini sitesinden indirmemizin nedeni bu dosyaya yerleştirilecek bir virüsün kolayca sistemimize bulaşabilme ihtimalidir bu nedenle kendi resmi sitesinden indirdiğimiz bios güncellemesini bilgisayarımıza kaydettikten sonra, eğer anakartımız destekliyorsa winflash yada benzeri bir windows güncelleme yazlımı ile windowstan çıkmadan biosumuzu güncelleyebiliriz. eğer driver cd si elimizde ise asus update programını kullanarak kolaylıkla internetten biosumuzu güncelleyebiliriz. bu programın adını asusun sitesinde de görebiliriz. asus pc probe ii v1.04.12 programıda bize önerilmiş resimde de görebilirsiniz.bunun nedeni sistem hakkında bilgi alabileceğimiz bir yazlımında bize gerekiyor olması  asus pc probe ii v1.04.12  programı bu işlem için uygun bir yazlım.


 

           
eğer anakartımız winflash yazılımı ile bios güncellemeyi destekliyor ise (bunu sitesinden öğrenebilir ve bu siteden yazılımı indirebiliriz) winflash ile bios güncelleme işleminde ilk olarak yapmamız gereken şey, dosya menüsünden aç seçeneğini seçip indirdiğimiz bios güncelleme dosyasını seçmek olacaktır, eğer sistem winflash yazlımını desteklemiyorsa uyarı yazısı ile karşılaşırsınız. eğer destekliyor ise open seçeneğini tıklayın ve bios dosyasını seçin. daha sonra üst çubukta yer alan update bios düğmesini tıklayın ve bu işlemi bir kez daha tekrarlayın.

güncellemeyi tamamlamak için karşınıza çıkan son kutudaki uyarıyı, eğer eminseniz, yes seçeneğini tıklayarak geçin ve güncellemeyi başlatın. güncellemenin seyrini ekrandaki durum çubuğundan görebiliriz. bu işlemesnasında başka bir program çalıştırmamaya dikkat ederseniz sistemin sağlığı açısından daha iyi olacağı kesindir. güncelleme bittikten sonra ekranda sistemi yeniden başlatmamız ile ilgili uyarıyı alacağız sistemi başlattıktan sonra güncellenmiş bios ile sistemimizi kullanıyor olacağız.
 
           

            anakartımız winflashı desteklemeyen bir sisteme sahipse yapacağımız üreticinin sitesinden indirdiğimiz bios dosyasını bir diskete kopyalayıp güncelleme işleminide yapabiliriz.
            üreticinin sitesinden indirdiğimiz bios güncellemesi ile bios flash utility ve benzeri isimdeki bios güncelleme uygulamasınıda indirin. biçimlendirmiş boş bir diskete bios güncelleme uygulaması ile *.bin  uzantılı bios dosyasını kopyalayın.
color=#0000ff


           
daha sonra sistemi dostan açtırmak için bir açılış disketi oluşturun ve flopy’i sistemde açılış donanımı olarak belirleyip, dos ortamına gelin, daha sonra güncelleme disketini takarak, bios güncelleme uygulamasını çalıştırın,(yukarıdaki resme bakılırsa anakartımız afudos bios güncelleme uygulaması ile güncelleniyor) uygulama sizden bios dosyasını isteyecektir(*.rom uzantılı dosya bıos dosyamızdır), bios dosyasının konumunu belirledikten sonra, güncelleme işlemi başlayacaktır, bu işlem esnasında kesinlikle bilgisayarın kapanmaması gerekir, bu sistemde ciddi sorunlara neden olacaktır. uygulama güncellemeyi bitirdikten sonra sistemi yeniden başaltın ve ilk açılışta del tuşuna basın, bios ayarlarında load bios default seçeneğini seçip güncelleme işlemini sonlandırın.
            burada her nekadar bir modelin bios güncelleme işleminden bahsediyor olsamda tüm anakartlarda bu mantık hemen hemen aynıdır. sadece dikkat etmeniz gereken en son eklenen biosu indirip biosunuza kurmak ve yukarıda belirttiğim gibi sisteminizde olası elektrik kesintilerine karşı ups ile sisteminizi desteklemek.
selametle kalın…


     
        Kıraat-ül Furkan ,
Gönderilme Tarihi: 12 Mayis 2007 saat 1:27AM - Kayıtlı IP Mesaj İhbar!   Alıntı Yap      SuN

Simgem
Albay


 
17 Subat 2005
2776   Mesaj
Durum: Simanur
Mode : Flashback


Aktiflik
Seviye
DeneyimCASUS YAZILIMLARI TEMİZLEMEK

      İnternet’ten indirdiğimiz veya bilgisayarımıza CD, disket, usb belleklerden bulaşan virüsler, artık yerlerini casus yazılımlar dediğimiz spyware yazılımları bırakmış durumda, her ne kadar virüsler hala varsa da, casus yazılımların bizler için daha tehlikeli olduğu bir gerçek.
      Bilgisayarımızın beklenmedik sitelere girmesi, internetimizde ve sistemi kullanırken yaşadığımız yavaşlık, dosyalarımızı açarken yada işlem yapmaya çalıştığımızda karşımıza çıkan hata mesajları yada uyarılar sistemimize olası bir virüsün yada casus yazılımın bulaştığının göstergesi olabilir. Bu tür zararlıların sistemimize bulaşması kadar bu virüsleri temizlemekte bizim için ayrı bir sorun, çünkü bazen bu yazılımlar sistemden tamamen kaldırılamazlar, sistemin tamamen silinip yeniden yüklenmesi ile sistemdeki bu zararlılardan kurtulabiliriz. Tabi bu zahmetli bir işlemdir bizler için.
         
     Casus yazılımlar ortaya çıktığından beri sık sık söz edilen ve hala işlevini doğru olarak yapılandırdığımızda başarı ile gerçekleştiren yazılımlardan biri olan Adaware yazılımını incelemeye başlayalım.
      Programımızı ilk açtığımızda Adaware yazılımının o anki durumunu ve diğer ayar seçeneklerini görebiliriz. Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi “ Ad-Watch Status” (Bu Adaware programının casus yazılım izleme modudur) “ Definitions files” ( Bu dosyada casus yazılımları yakalamk üzere tanımaların ve detayların bulunduğu dosyadır) bu iki özellik yüklenmiş durumdadır. Genelde kullanıcılar Adaware yazılımının yeterince koruma sağlamadığını düşünürler bunun nedeni program kurulduğunda bu iki özelliğin default olarak devre dışı olmasıdır tabi. Eğer kullanıcı özellikle Ad-Watch özelliğini aktifleştirmezse sisteme bulaşan casus yazılımları ancak program ile taratma yaptıktan sonra fark edebilir. Sistemi daha bu azılımlar bulaşmadan korumak için Ad-Watch özelliğini açmaları önerilir.
      
      İlk olarak yapmamız gereken ana pencerede sol kısımda bulunan Ad-Watch simgesine tıklamak olucak, daha sonra gelen Ad-Watch event log ekranında alt tarafta bulunan Active ve Automatic seçeneklerini işaretleyin, Bu özelliklerin anlamı, Active seçeneği casus yazılımları izlemeyi etkinleştirir, Automatic seçeneği ise adındanda anlaşılacağı üzere casus yazılımları otomatik olarak engellemek için kullanılır. Böylece her casus için tek tek uğraşmak zorunda kalmazsınız.
      Ad-watch ile ilgili yapmamız gereken diğer önemli ayar ise, Ad-Watch özelliliğini çalıştırdıktan sonra saatin yanında beliren simgeyi sağ tıkladığımızda gelen menüden Ad-Watch setting seçeneğini seçerek uygulamanın temel ayarlar kısmına gelmek.
     
      Bu menüye kesinlikle Adawarenin ilk açılan ana penceresinden ulaşamayız o yüzden mutlaka sistem saatinin yanında buluna simgeye sağ tıklayı dediğim ayarlar penceresine ulaşmalıyız. Ad-Watch ayarlar penceresinde Activity bölümünde yer alan load Ad-Watch on Windows start up seçeneğinin yanındaki kırmızı işarete tıklarız ve bu özelliği aktif hale getiririz . Bu simge yeşil olduktan sonra Windows her açılışında Adaware otomatik olarak çalışmaya başlayacaktır.
      
     Bu özellikleri aktif hale getirdikten sonra bilgisayarımız korunmaya başlayacaktır. Yukarıdaki resimde gördüğümüz Lavasoft Ad-Watch ekranındaki gerçek zamanlı izleme performansı Moderate olarak ayarlanmıştır. Eğer sistemimiz güçlü bir sistemse bu ayarı High yaparak daha fazla koruma sağlayabiliriz, Düşük sistemlerde bu ayar bilgisayrda yavaşlama yapacağı için seçilmemesi önerilir.
      
      Bu işlemleri yaptıktan sonra geleceğimiz adaware penceresindeki scan now özelliğine tıkladığımızda gelen pencereden, tarama seçenekleri ile ilgili pencereden, eğer sistemimizde düzenli aralıklarla tarama yapmasını istiyorsak ilk seçenek olan perform smart system scan seçeneğini kullanırız. Ama ilk kez programı sistemimize kuruyorsak ve uzun ama tam bir tarama yapmasını istiyorsak Perfprm full system scan seçeneğini seçeriz. Ve next düğmesine tıklarız
      
     Bu seçeneği seçtikten sonra tarama işlemi başlayacaktır, Bu tarama işlemi esnasında internette herhangi bir işlem yapılmaması iyi olacaktır. Bunun nedeni program bazı modlarda casus yazılım için aktifleştirdiği özelliğini devre dışı bırakabiliyor. Eğer bu işlem esnasında bilgisayarımıza bulaşan bir yazlım olursa sistemimiz zarar görebilecektir doğal olarak. Tarama işlemi bittikten sonra critical object kısmında bir yada daha fazla obje var gibi bir hata alırsak Next düğmesi ile temzilik aşamasına geçebiliriz.
      
Bu aşamada ekrana tarama sonuçlarının bulunduğu pencere gelecektir. Sistemde bulunan casus yazılımları yada zararlıları bu aşamada karantinaya alabiliriz. Bu işlem dosyalarımızı sistemden silmeyecektir ama sisteme zarar vermemesi içinde karantinaya alacaktır. Ve bu pencerede karşımıza çıkan sekmelere göz atacak olursak Scan summary bulunan sonuçların gösterildiği sekmedir, Negligible object ise bulunan Zaralı yazılımların tam olarak konularının bize adreslendiği sekmedir ve buradan üzerinde işlem yapılmasını istemediğimiz dosyaların yanlarında bulunan onay işaretlerini kaldırarak Adawarenin dosyalara mudahale etmesini önleyebiliriz.
      
Scan log ise, tarama sonucunu text olarak bize verildiği sekmedir. Bu text dosyasının ayrı olarak almak için alt tarafta bulunan Shoz logfile düğmesine tıklamamız yeterli olacaktır.
      
     Temizleme işlemi için next düğmesine tıkladığımızda bulunan casus yazılımlar sistemden temizlenecektir. Daha sonrası için internette gezinirken browserimiz için gerekn tüm güvenlik ayarlarını doğru olarak ayarladıktan sonra Adaware programımız sistemimizi en iyi olarak koruyacaktır.
      

     
        Kıraat-ül Furkan ,
Gönderilme Tarihi: 12 Mayis 2007 saat 11:50AM - Kayıtlı IP Mesaj İhbar!   Alıntı Yap      SuN

Simgem
Albay


 
17 Subat 2005
2776   Mesaj
Durum: Simanur
Mode : Flashback


Aktiflik
Seviye
DeneyimONLİNE VİRÜS TARAMA

     
Sistemimize bulaştığından şüphelendiğimiz virüs yazılımları için sistemimize en iyi tarama programı kurmak için özen gösteririz ama, genelde bu tür yazılımların update olayı ancak kurulduktan sonra gerçekleştirği için ve birçoğunda bu ayarın yapılması için programla ilgili bilgili olunması gerektiği için pek önerilen bir işlem olmayacaktır. Bunun nedeni kurulan yazılımın update işlemi ilk etapta olmayacağı için antivirüs ancak eski virüsleri tanımlıyor olacaktır ve antivirüs sistemdeki olabilecek yeni çikan ve bulaşmış olan zararlıları bulmada yetersiz kalacaktır. Ve bazı virüsler, bilgisayara yüklendikten sonra kurulu olan antivirüs programının çalışmasını ve sisteme bulaştığı için yeni kurulan antivirüslerinde çalışma prensiplerini etkilecektir. Bazı virüsler sistemde bulunan hosts dosyasına ulaşarak, sistemdeki antivirüslerin ve kurulabilecek birçok bilinen antivirüs programlarının update yapmaları için otomatik olarak bağlandıkları sitelere bağlanmaması için bu dosya üzüerinde değişiklik yaparlar yani sistemde var olan antivirüs dahil olmak üzere yeni kurulan antivirüs programlarıda update yapamayacaklardır. Buda programların birçok virüsü bulmasını engelleyecektir.
     
     Sistemimizde virüs olduğundan şüpheleniyor isek, bunu anlamak için görev yöneticisindeki işlemler sekmesine bakmamız yeterli olacaktır. Bu sekmede alışılagelmiş olarak çalışan programların dışında çalışan herhangi bir program gözünüze çarpıyorsa yada CPU kullanımını çok fazla harcayan bir uygulamam mevcut ise sisteminizde çalışan bir virüs olduğundan şüphelenebilirsiniz. Tabi bu uygulamaları görevi sonlandır butonu ile sonlandırabilirsiniz.
     Eğer bu sonlandırma işleminden sonra makinenızda düzelme olmadı ise, sisteminizi online olarak taratabilmeniz için sisteminizde bulunan browser’i açın, yalnız browser’iniz İnternet Explorer ise, 4 yada daha üst sürümlerinin sistemimizde kurulu olması gerekmektedir. Google’dan “Online virüs tarama” şeklinde arama yaparsanız, birçok güvenlik sitesinin sonuçları çıkacaktır. Bu sitelerden herhangi birini kullanarak online virüs tarama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
     
     Biz housecall.trendmicro.com adresinden taratma işlemini yapacağız. Bu linke tıkladıktan sonra, karşımıza gelen oencereden, Scan now, free scan linkine tıklarız Bu pencerede sistemi online olarak taratmamız için bize gerekli olan sistem gereksinimleride bulunur. En az 64 MB RAM, 133 Mhz hızında CPU ve 30 MB boş sabit disk alanımız varsa sistemimizi online olarak taratabiliriz.
     
     Daha sonraki aşamada yukarıdaki resimde görüldüğü gibi online virüs tarama ile ilgili bilgilerin bulunduğu linklerden mevcut olan sayfamız karşımıza çıkacaktır. Bu pencerede alt tarafta bulunan Yes, I accept the Terms of Use kutucuğunu işaretleyerek, kullanım şartlarını kabul ederiz, daha sonra en altta bulunan Launch HouseCall butonunu tıklayarak taratma işlemindeki diğer adıma geçeriz.
     http://img218.imageshack.us/img218/4499/resim2abu8.jpg
Ve daha sonra gelecek olan pencereden eğer sistemdeki zararlı yazılımları taratmak istiyorsak, Using Java-Based HouseCall kernel seçeneğini seçeriz, Eğer online tarama işleminde memnun kalırsanız, Trend micro yazılımını kullanabilirsiniz. Sistemimizde çalışacak olan java testinden sonraişlemi başlatma ve tarayıcımıza plug-in yükleyerek işlemi devam ettirmek için Browser Plug-In seçeneğini seçeriz. Daha sonra gelecek pencerede housecall update edilecektir.
     
     Sistemin tam olarak taratarak yada elle seçim yaparak sistemdeki belli yerlerin taratılmasını seçeceğimiz ekran geldiğimizde Scan complete Computer for malware, grayware and vulnerabilities seçeneğindeki Next seçeneğini seçeriz.

     Daha sonra gelecek olan pencereden yan tarafta hangi işlemlerin adım adım yapılacağına dair Step1, 2, 3 seçeneklerinin yazdığı ve alt kısmında o anda yapılan işlemlerin tek tek belirtildiğini gösteren ekranı görebiliriz.
     
     Tarama işlemi sistem özelliklerinize bağlı olarak bir süre devam edecektir, bu işlemde ağınızda ve programlarınızda bulunan açıkları bize bildirecek, ve sistemimizde var olan virüsleri, casus yazılımları ve Truva atlarını yok edecektir.
Bu işlemlerden sonra sistemimizde bulduğu virüsleri, casus yazılımları, açıkları gösteren bir pencere açılacaktır. Bu pencerede sistemimizde bulunan açıklarla ilgili bilgilerin verildiği ve açıkların zararlılık derecesine göre uyarıların yapıldığı bir liste ile karşılaşırız. Bu listeden yola çıkarak hem sistemimizde var olan sorunları hemde bu virüsler hakkında bilgilerde edinmiş oluruz. Bu pencereden Clean Now düğmesini tıkladığımızda,
     
     Bu bilgilerin sistemimizden silinmesi durumunda sistemimizdeki bazı önemli bilgilerinde silinebileceği uyarısı verilir, bu uyarıya rahatlıkla tamam diyebilmemiz için önceki aşamadaki listede bizim için önemli yazılımların dosyaları veya uygulamaları var ise o dosyaların silinmemesi için bu dosyaların seçme seçeneklerini kaldırırız. Bu onay kutusuna tamam dedikten sonra sistemimizde var olan casus yazılımları ve diğer zararlıları temizlemiş oluruz.


     
        Kıraat-ül Furkan ,
Gönderilme Tarihi: 12 Mayis 2007 saat 5:45PM - Kayıtlı IP Mesaj İhbar!   Alıntı Yap      SuN

Simgem
Albay


 
17 Subat 2005
2776   Mesaj
Durum: Simanur
Mode : Flashback


Aktiflik
Seviye
DeneyimORBİT İLE HIZLI VE KOLAY DOSYA, VİDEO, FLASH İNDİRME

Download
Orbit kolay kullanımlı ve üstün özelliklliklere sahip bir dosya indirme aracıdır. Diğer dosya indirme araçlarına göre birçok artısı bulunan yazılım, Türkçe arayüzü ile daha kolay kullanım imkanı verir.( Türkçe arayüzü etkinleştirmek için programı açtıktan sonra Görünüm menüsünden Language seçeneğinden Turkish seçeneğini aktifleştirin.) Youtube videolarını ve rapidshare dosyalarını indirebilme, siteler üzerindeki flash’ları yakalayabilme, metalink desteği olarak sıralanabilir özellikleri. Tamamen ücretsiz bir yazılım olması da artılarından biridir tabi.

Orbit Downloader yazılımı genel olarak dosya paylaşım teknolojisi olan Peer-to-peer ya da P2p olarak tanımlanan 2 veya daha fazla PC arasında veri kopyası oluşturmak için kullanılan network program protokolü kullanır. Orbit hızlandırma teknikleri ile %500 kadar hızlandırma vaat ediyor ama bu sisteminizin ve türkiyenin şartlarına göre biraz zor tabi.

Orbit downloader ile flash videoları indirebilir.:Youtubei Google, Myspace, MetaCafe, Dailymotion ve tüm bu tip siteleri kapmasamaktadır. Üstelik Rapidshare.com üzerinden daha hızlı, güvenilir ve daha kararlı dosya indirebilir. Ek olarak, Orbit Downloader dosya paylaşımı yapılan sunucu sitelerini de destekler: megaupload, badongo, filefront, 4shared, turbuupload, depositsiles, filefactory ve daha fazlasını kapsamaktadır. Sadece aşağıdaki adımları izleyip Grab video penceresine videonun linkini kopyala yapıştır yapmanız yeterli olacaktır. Daha sonra sayfadan videoyu süzüp video halindeki dosyayı indirmemiz için file url kısmına listeler seçip download etmeniz yeterli olacaktır.


Pratik olarakta web sayfalarındaki videoları yada flashları fare ile üzerine gelerek açabilir ve bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Yazılım bu iki türden dosyayı fare ile üzerine geldiğinizde otomatik olarak tanır ve indirme menüsü oluşturmaktadır. Bu menüdeki seçeneklerden birini seçerseniz videoyu yakalayıp indirmeye başlayacaktır.

Orbit Downloader yazılımı İnternet Explorer, Firefox, maxthon ve opera adlı tüm tarayıcıları destekler, Program kurulum aşamasındaki iken bu broserleri soran ekran geldiğinde işaretlemeniz yeterli olacaktır.
Yazlımın metalink desteği olduğu için hızlı bir şekilde dosya indirebilir.
Tarayıcımız üzerinden http, https, ftp, mms ve rtsp uzaktan sunucu protokollerinden herhangi birinden kolayca dosya indirebilirsiniz.
Programın ana penceresinin üst kısmında bulunan ayarlar düğmesine tıklayarak gelen penceredeki sekmelerdeki ayarlar ile birçok özelliği aktifleştirebilirsiniz.
İlk sekmede genel bazı özellikler sıralanmış ve bazıları default olarak işaretlenmiş durumdadır, bu özelliklerden size uygun olanlarını seçebilir, uygun olmayan seçili öğeleri devredışı bırakabilirsiniz. buradaki ayarlar ile Orbit Downloader kesilmiş yüklemeleri yeniden başlatabilirsiniz.

Dizin sekmesinde indirilen dosyaların otomatik olarak nereye konumlanacağını gösteren kaydedilme dizinini belirleyebilirsiniz.

İndirme bağlantı sekmesinde ise, dosyayı indireceğiniz sunucu ile kaç defa bağlantı yapacağınızı, buradaki bağlantı sayısından sonra sunucu ile bağlantı kurulamazsa dosya indirme işlemi iptal edilecektir. İndirilen dosya için indirilme bağlantı tarihini aktifleştirirseniz download edilen dosyaların bulunduğu kısma geldiğinde indirilme zamanını ayrıntılı olarak görebilirsiniz. Ve arka planda uygulamanın çalışması için en son seçeneği aktifleştirin.

Sınırlar sekmesinde, en fazla kaç tane dosyayı aynı anda indireceğinize, tekrar deneme sayısını, hız sınırını ve bellek boyutunu ayarlayabilirsiniz.

İzleme dizinlerinde indireceğimiz videonun indirmeden önce izlenebilmesi ile ilgili ayarları ayapabileceğimiz seçenekler gelir ve bu kısımda kullandığımız browser’i programımıza tanıtabiliriz.

Antivirüs sekmesinde indireceğimiz dosyaları otomatik olarak virüs taramadan geçirebileceğimiz ayarların olduğu kısma geliriz bu kısımda yüklü olan antivirüsümüzü ayarlamamız yeterli olacaktır.

Vekil suncu(Proxy) kısmında bir Proxy ayarlayıp bazı kısıtlama getirilecek sitelerden daha rahat indirme yapabiliriz. http, http ve sockss desteğine sahiptir. programımız

Sesle uyar sekmesinde ise herhangi bir sorun yada işlem karşısında programın bizi sesle uyarması için gereken ayarlamaları yapabilirsiniz.

Bu ayarları yaptıktan sonra programımız ile dosya indirmeye başlayabiliriz.

     
        Kıraat-ül Furkan ,
Gönderilme Tarihi: 21 Mayis 2007 saat 1:55PM - Kayıtlı IP Mesaj İhbar!   Alıntı Yap      SuN

Simgem
Albay


 
17 Subat 2005
2776   Mesaj
Durum: Simanur
Mode : Flashback


Aktiflik
Seviye
DeneyimCD LERE FAZLA VERİ YAZDIRMA


     Bazen 705 MB lik bir dosyayı 700 MB lik bir CD ye kopyalamamız gerekebilir. Özellikle müzik, film türü tek dosya halindeki verileri kopyalamamız gerektiğinde Cd lerdeki bu tür bir kısıtlama sorun yaşamamıza neden olacaktır.
Dosyaları DVd gibi daha büyük kapasitedeki veri yedekleme medyalarına yada sıkıştırma programları ile sıkıştırarak kopyalamak yerine Nero CD yazma programının ‘overburn’ seçeneğini kullanabiliriz. Tabi bu işlemin uzman kullanıcıların yapacağı bir işlem olduğunu unutmamalıyız

     ‘Overburn’ kelime anlamı olarak yakma anlamına gelir. CD ve DVD lere yakılarak yazılıyor. CD yazma işlemleri senelerdir belli standartlara oturmuş durumda, bu yüzden orta kalitede bir CD ye rahatlıkla overburn yapılması uygundur. Ama DVD ler için bunu söylemek şuan için mümkün değil. Bu işlem DVD ler için de sözkonusu değildir. DVD lerde yapılan Overburn işleminde DVD nin ancak kopyalandığı bilgisayarda açılmasına yada okunma sorunu yaşanmasına neden olur. Yine de DVD lere yapılacak overnburn işleminin yapılması ile ilgili püf noktalarından da bahsedeceğiz.

     Veri bazında MB ve dakika bazında müzik kapasitesi, Cd’lerin üzerinde yazılıdır. Eğer yazmıyorsa(ki No-name tabir edilen Cd’lerde bu yazmaz) Nero uygulamasını çalıştırdıktan sonra Recorder menüsü altında yer alan Disc info adlı araç ile bu bilgiyi edinebiliriz.
     Nero, bir CD’yi overburn ile yazdığınızda diskin kapasitesini yok sayarak kapasite aşımına olanak sağlar. Nero daki overburn seçeneğinin açık olup olmadığını anlamak için, soldaki menüden Audio CD’yi seçtikten sonra alt kısımdaki New düğmesini tıklayın.

     Sağ kısımdaki ana pencere yazmak istediğimiz CD’yi sol tarafta ise bilgisayarımızdaki dosyaları gösterir. Yazdırmak istediğimiz dosyayı sol taraftaki gezgini kullanarak bulun ve sağ tarafa sürükle bırak yöntemi ile taşıyın. Overburn için 700 MB üzerindeki veri veya 80 dakikanın üzerinde müzik dosyası taşımanız gerekir.
Sınırı aşıp aşmadığınızı, alt kısımda yer alan durum çubuğundaki göstergeden anlayabiliriz. 700 MB sınırını aştığınızda gösterge kırmızı renge dönüşecektir. Overburn ile yazabileceğimiz kapasite, medyaya göre değişkenlik gösterir.

     Yazacağımız dosyaları belirledikten sonra, standart çubukta yer alan file menüsünden Preferences seçeneğini tıklayın ve gelen pencereden üst tarafta bulunan sekmelerden Expert Features adlı uzman özellikleri menüsüne girin. Enable Disc-at-once CD overburning ibaresinin yanındaki kutucuk işaretli değilse işaretleyin. Varsayılan değeri 82 dakika olan bölüme deneme yapmak için 90 dakika girin ve onay için OK düğmesine tıklayarak pencereden çıkarız. Eğer yaptığımız işlemlerin yanlış olduğunu düşünüyorsak, restore düğmesi ile orijinal ayarlara dönebiliriz.

     Hazırladığımız dosyaları yazdırmak için Nero program penceresinin üst kısmındaki burn düğmesini tıklarız ve bu noktadan sonra hazırladığımız işlemlerde değişiklik yapamayacağımız için son kontrollerimizi yapmadan Burn düğmesine basmamalıyız.
Yeni açılan pencere, derlememizin hangi hızda, kaç kopya basılacağı gibi detayları içerir. Overburn işleminin başarılı olması için Cd yazıcımızın maksimumu hızını kullanmayın. Ayrıca Buffer underrun protection kutucuğunun işaretli olduğundan, olası bir problemi önlemek adına emin olmanızda yarar var.

     Yazma işlemine başlatmak için Burn düğmesine tıklarız ve karşımıza gelen yeni pencerede bir uyarı mesajı gelir ve bu uyarı sadece overburn gerektiren durumlarda Nero’nun devam etmek isteyip istemediğimizi sorar.
Hazırladığımız işlemler deki normalde yazılması gereken kapasite 703 MB ama yazılacak olan 784 MB lık kapasitedir. Ve süre olarak normalde 80 dakika olması gerekirken biz 89 dakikalık veri yazmaya çalıştığımızı gösterir. Devam etmek için Write overburn disc düğmesini tıklamamız yeterli olacaktır.

     İşlem başarı ile tamamlanırsa Nero, Burn process successiful gibi bir mesaj verir ve işlemi sonlandırır.

     Bu işlemlerden sonra oluşturduğumuz derlemeyi başka bir Cd ye yazdırmak istersek yapacağımız Burn again düğmesine tıklamamız yeterli olacaktır. Kaliteli bir DVD ye overburn ile dosya yazdırmak için yukarıdaki işlemlerin 5. adımında açıkladığımız Expert Features sekmesindeki Enable DVD overburning kutucuğunu işaretleyip, değer alanına yeni bir maksimum değer girin.
DVD’de, CD’de elde ettiğiniz oranda alan kazanamayabiliriz. Ayrıca bu sekmede yer alan Enable generation of short leadout kutucuğunu işaretleyerek, 12 MB kadar küçük taşmaları aşabilmek için gerekli ekstra alanı kazanabilirsiniz.


     
        Kıraat-ül Furkan ,
Gönderilme Tarihi: 21 Mayis 2007 saat 1:56PM - Kayıtlı IP Mesaj İhbar!   Alıntı Yap      SuN

Simgem
Albay


 
17 Subat 2005
2776   Mesaj
Durum: Simanur
Mode : Flashback


Aktiflik
Seviye
DeneyimNERO İLE DİSK YEDEKLEME


Disk bölümlemek verilerinizin elini biçimlendirme karşısında güçlendirse de, değerli verilerinizi mekanik yapılarından dolayı her an bozulabilecek mekanıik yapılara emant etmek pekte akıl karı bir yaklaşım değildir. Aylarca uğraşılıp toparlanan ve hazırlanan film, müzik yada doküman arşiviniz birkaç dakika içinde yok olup gidebilir. Ayrıca başarı ile kurduğunuz ve birçok driveri yüklediğiniz sizin için gerekli programları kurup hazır hale getirdiğiniz sisteminizin yedeğini alarak, bir dahaki Windows kurulum işlemini daha hızlı hale getirebiliriz. Bunun için Nero’nun gelişmiş yedekleme uygulaması BackItUp 2’den yararlanabiliriz.

     Bu işleme başlamak için, Başlat >> Porgramlar >> Nero >> Nero BackItUp seçeneğini seçin, bu özelliği ilk açtığımızda karşımızda e-posta istemcisi gibi gözüken programın kullanımı oldukça kolaydır.

     Nero BackItUp aracı ile tüm sistemimizin yanı sıra dilerseniz belirli dosyaları da yedekleyebiliriz. Programın ana penceresinin sol bölümünde yer alan kısayol simgeleri sırası ile Welcome (Home) ekranı kısayolu, Backup(yedekleme) aracı kısayolu, Driver Backup (sürücü yedekleme) aracı, Restore (geri yükleme), Görevler (jobs) kısayolları olarak dizilmiş şekildedir. Yukarıda bulunan ‘Wizards’ ise BackItUp uygulamasının kullanımını son derece kolaylaştıran kullanışlı işlem sihirbazlarını içeriyor. Bu simgenin altında yer alan öğeler ise işlemleri standart yöntemlerle ayrı ayrı yapmamıza izin verir.

     Wizard seçeneği yardımı ile ulaştığımız backup ekranındaki seçeneklerden, Create new backup seçeneğini seçeriz ve gelen ekranda Next düğmesine tıklarız ve gelen ikinci pencerdede Next düğmesine tıklarız, Yedeklemek istediğimiz dosyaları seçeceğimiz gezgin ekranı gelir. Yedeklemek istediğimiz dosyanın yanındaki kutucuğu işaretleyip Next düğmesine tıklarız. Seçtiğimiz dosya veya klasörün yedeklenmesini istediğiniz yeni konumu belirlemek için Select Target seçeneğine tıklayıp yedekleme yapmak istediğimiz sürücüyü seçeriz.

     Bu açılır kutuda yer alan seçeneklerden, CD/DVD yazıcınızı veya bir başka disk veya disk bölümünü seçeriz. Yedeklemek istediğimiz dosya boyutlarının yeni konuma sığıp sığmayacağını denetlemeyi kesinlikle göz ardı etmemeliyiz, aksi halde işlemi tamamlamanız mümkün olmayacaktır. Yedekleme ortamını seçtikten sonra gelen ekranda Next düğmesine tıklarız ve gelen diğer backup isminin bulunduğu ekranda yedekleme yapacağımız backupa isim veririz alt kısımda bulunan Next düğmesine tekrar tıklarız.

     Ve gelen diğer ekranda Yedekleyeceğimiz dosya boyutunu ve yedekleme yapacağımız sürücüdeki boş alanı görürüz. Buradaki oranlarda sorun yoksa, işlemlere devam etmek için Next düğmesine tıklarız.

     Sıkıştırma oranını High/Slow ibaresine çekersek, sistem dosyayı daha çok sıkıştırıp daha uzun süreye ihtiyaç duyacaktır. Yedeklemeniz gereken büyük kapasiteli dosyalar varsabu yöntemi kullanabilirsiniz.
Ok düğmesine tıklayarak menüden çıkın ve Next düğmesine tıklayıp yedekleme öncesi işlemin özetini görüntüleriz ve Backup düğmesine tıklarız. Ve artık işlem başlamıştır.

     Yedekleme işlemi bittiğinde Backup process completed succesfully bilgi kutusundan Tamam tuşuna basarız ve gelen son pencereden Finish düğmesine tıklar ve ilk ekrana geri döneriz.

     Sisteminizde ki bir sürücü bölümünün tamamını yedeklemek içinde Create new driver backup aracını seçip gelen ekranda next düğmesine tıklarız.

     Ve gelen pencereden yedekleyeceğimiz sürücüyü seçip Next düğmesine tıklarız. Gelen pencereden yedekleme yapacağımız sürücü yada alanı seçeriz isterseniz optik sürücümüzü seçer ve tekrar Next seçeneğini seçeriz ve aynen diğer yedekleme işleminde yaptığımız işlemleri yaparak backup işlemini bitiririz.

     Bu işlemlerden sonra yaptığımız işlemleri geri almak için restore aracına tıklarız ve gelen pencereden daha önce yedekleme yaptığımız backup dosyalarının listelerini görürüz ve geri almak istediğimiz backup dosyasını seçer ve Start Restore düğmesini tıklarız ve restore işlemine başlarız. Gelen pencerelerden Next tuşlarına basmamız yeterli olacaktır. En son Restore Backup completed successfully penceresi ekrana gelir. Bu uyarı ekranı restore işleminin başarı ile tamamlandığı anlamına gelir.


     
        Kıraat-ül Furkan ,
Gönderilme Tarihi: 07 Haziran 2007 saat 10:19AM - Kayıtlı IP Mesaj İhbar!   Alıntı Yap      SuN

Simgem
Albay


 
17 Subat 2005
2776   Mesaj
Durum: Simanur
Mode : Flashback


Aktiflik
Seviye
DeneyimNOTEBOOKLARDA PİL ÖMRÜNÜ %60 ORANINDA ARTIRIN
Dizüstünüzün pil tüketimini yarı yarıya azaltmanız mümkün. Sunduğumuz ipuçları ile pillerinizdeki enerjiden dakika dakika tasarruf edin.
Dizüstü bilgisayarlar sadece performanslarıyla değil elektrik tasarruflarıyla da dikkat çekiyor. Lityum-ion piller ve yeni enerji tasarruf yöntemleri ile çalışma süreleri oldukça tatminkar düzeylere gelmiş durumda. Nerdeyse her dizüstü kullanıcısı, Windows’un “Dizüstü/taşınabilir bilgisayar” ve “En az güç yönetimi” arasında değişen güç tasarruf özelliklerinden haberdar. Çizdiğimiz bu çerçeve, pilinizin ömrünü artırmak için gereken her şeyi yaptığınızı düşünmenize neden oluyorsa çok yanılıyorsunuz. Oysa yapacağınız bazı ayarlamalar ile pil ömrünü neredeyse iki katına çıkarabilirsiniz. Network Hardware Control tamda bu işlemler için biçilmiş aftan.
Yazılımın başarısı, sistemdeki saat hızı ve kullanılan frekans değerlerine yaptığı mudahalede gizli. Saat hızı ve elektrik tüketimi doğru orantılı iken, frekans ve tüketim arasındaki orantı ise katlanarak artıyor. Bu noktada Intel’in Speedstep ya da AMD’nin Cool’n Quiet gibi özel güç tasarrufu teknolojileri devreye giriyor ve sistem boştayken yalnızca saat hızı değil frekans da düşürülüyor.
NHC ile işlemcinin kullandığı elektrik miktarını %60 oranında azaltabilirsiniz. Ekran kartının elektrik ihtiyacını nasıl azaltabileceğiniz, uzun bir pil ömrü için kullanım ayrıntıları, çalışma süresini 2:24’ten 4:20’ye nasıl yükseltebileceğiniz ve daha başka ipuçları ilerleyen sayfalarda yer alıyor. Yine de bu sürenin sahip olduğunuz dizüstü bilgisayarın donanım özelliklerine bağlı olarak farklılık gösterebilceğinizi önceden belirtelim.
ÖNCELİKLİ ADIMLAR
BEŞ ADIMDA %60’A VARAN UZUN ÇALIŞMA SÜRESİ
1. Gereksiz işlemleri önleyin: İlk adım biraz araştırma gerekiyor. Gereksiz işlemleri kapatmak ya da Windows’un başlangıç menüsünden kaldırmak gerekiyor. Görünürde çoğu program, işlemci zamanından çok az çalıyor gibi görünse de, gereksiz sorgulamalarla pilleri yorduklarından enerji kaybına yol açarlar. Şaşırtıcı gelebilir ama sadece bu değişikle 18 dakika zaman kazanabilirsiniz.
Gereksiz işlemleri durdurmak için:
Arka planda ne kadar az program çalışırsa, pil de o kadar uzun süre dayanır. Aslında dizüstünüzün potansiyeli daha fazla. Ctrl+Alt+Del tuşları ile ulaşabileceğiniz. Görev yöneticisindeki İşlemler sekmesinde, kullandığınız programların hangilerinin açık olduğunu ya da hangilerinin sistem için kritik öneme sahip ve dolayısıyla durdurulabilir olup olmadığını anlamak oldukça zor.

Bu gibi durumlarda imdadımıza koşan programlardan biri Process Explorer, Process Explorer adresinden indirebileceğiniz bu ücretsiz yazılım, çalışan programların bir listesini çıkarıyor ve bunları gruplar halinde kullanıcılarına sunuyor. Yapılan gruplandırmadan sonra emin olmadığınız işlemler hakkındaki ayrıntıları http://www.liutilities.com/products/wintaskpro/processlibrary/ adresinden öğrenebilirsiniz.


Otomatik olarak açılan programları başlangıç menüsünde engelleyerek, kalıcı olarak devre dışı bırakabilirsiniz. Başlat >> Çalıştır >> msconfig komutuyla açtığınız “Sistem yapılandırma” penceresindeki Başlatma sekmesinden yüklenmesini istemediğiniz programları etkisiz hale getirebilirsiniz. Bunlar arasında anında mesajlaşma yazılımı, Media Player, CD/DVD yazma programları ya da kullanılmayan ekran kartı yazılımları da olabilir.

2. Kullanılmayan aygıtları kapatın: Kızılötesi, Bluetooth, kablosuz ağ adaptörleri ve kullanılmayan USB girişlerini, Office yazılımlarını kullanırken nadiren başvurulan ses aygıtlarını devre dışı bırakmak size yaklaşık 3 dakika zaman kazandırır.
Kullanılmayan aygıtları kapatmak için:
Günümüzde dizüstü bilgisayar, kullanıcı kullanmasa bile, etkin olarak bulunan bileşenlerden oluşuyor. Yani sisteminizde çekinmeden kapatabileceğiniz bir iki aygıt bulunuyor olmalı. Yapacağınız engelleme sadece pil değil, genel sistem performansına da yansıyacaktır. Bunu yapmanın en bilinen yolu ise Denetim Masası >> Sistem >> Donanım >> Aygıt Yöneticisi’den aşağıdaki örneklerde olduğu gibi sağ tıklayıp devre dışı bırakmaktan geçiyor.
>>ECP(Yazıcı bağlantı noktası): Yazıcınız paralel değilde USB üzerinden bağlıysa rahatlıkla kapatabilirsiniz.
>>Kızılötesi aygıtlar: Kızılötesini kullanmıyorsanız kapatmalısınız
>>Fax-Modem: Yoksa hala 56K analog modeminiz mi var?
>>IEEE 1394-Hostcontroller: Yalnızca Firewire bağlantı noktasını kullanıyorsanız kalmalı
>>Kablosuz ağ bağdaştırıcısı: Kablosuz ağ özelliğini kullanmıyorsanız kapatabilirsiniz.
>>USB Denetleyicisi: Birden fazla bağlantı noktası varsa kullanmadıklarınızı kapatabilirsiniz.

3. Ekran parlaklığını azaltın: Elektiriği tüketen en büyük bileşenlerden biri şüphesiz monitör. Uzun pil süresine gereksinim duyuyorsanız parlak bir ekran kesinlikle önünüzde engeldir. Tabii bu, hemen en düşük kademeye geçmeniz gerektiği anlamına gelmiyor. %30 luk bir aydınlatma ile neredeyse her ortamda rahatça çalışabilir ve pil süresini yaklaşık 22 dakika uzatabilirsiniz. Ayrıca ekran koruyucunun kapatılması ve koyu renk (siyah) bir arka plan resmi seçilmesi de önerilerimiz arasında.
4. Ekran kartının elektriğini azaltın: Genellikle ekran kartları üst seviyede performans sağlamak üzere ayarlanmıştır; yani tam süratle çalışırlar. Oyunlarda mantıklı olsa da, normal şartlarda yalnızca elektrik kaybı anlamına gelir. Hem ATI hem NVIDIA sürücülerde elektrik kullanımını azaltan özel işlevler bulunur. ATI söz konusu işlemi Powerplay, NVIDIA ise Powermixer olarak adlandırıyor. Pil kullanımını azaltan değişiklikler gerçekten de etkili; kazanılan süre 43 dakikayı bulabiliyor.
Ekran kartının elektrik tüketimini azaltmak için:
Ekran kartını tam performanslı çalıştırmak önemli ölçüde güç kaybına neden oluyor. Grafik sürücülerinde doğru ayarları yapmanız halinde %’e varan pil tasarrufu sağlayabilirsiniz. Normalde işlemci ve ekran kartının hızı ancak düşük pil seviyesinde bir nebze düşürülür ama 3B bir uygulama çalıştırmıyorsanız ekran kartının daha az güç gerektirmesini sağlamakla kalmaz, daha az yüklenme olacağından soğutucunun da daha az çalışmasını beraberinde getirir. Üstelik bilgisayarınız daha da sessiz çalışacaktır. Office yazılımlarını kullanırken performans kaybından korkmanıza gerek yok, önünde sonunda tam frekanslı çalışma düzeyi yalnızca oyunlar için gerekiyor.
Ekran kartınız anakart üzerindeyse değişiklik şansınız bulunmuyor. Centrino yongalarda, model numarasına göre bütünleşik bir intel (mesela 915M) ya da harici (915PM gibi) bir ekran kartının olup olmadığını görebilirsiniz.
ATI ekran kartınız varsa Güç tasarruf işlevlerini Powerplay’de bulabilirsiniz. Fişe takılı değilken optimal batarya süresini sağlamak için ayarlamanız durumunda ekran kartı kullanımı en düşük düzeyde güç harcayacak, diğer durumda ise en yüksek performansı sağlayacaktır.
NVIDIA ekran kartınız varsa, sürücüsünden Powermixer ayarlarını bulup en üst pil seviyesine getirmelisiniz.

Notebook hardware control Şimdi işin can alıcı noktasına geliyoruz. NHC ile işlemciyi iyice sıkıştırıyoruz. Yaptığımız mudahale, işlemcinin frekansını düşürmek ve olabilecek en üst seviyeyi belirlemek. Böylece yarım saat daha kazanıyor ve çalışma süresini 4 saat 20 dakikaya çıkarıyoruz. Bu da başlangıç değerine göre %60 lık bir artış demektir.
CENTRİNO DİZÜSTÜLER İÇİN GÜÇ TASARRUFU
Notebook Hardeware Control standart kurulumla yalnızca Intel Pentium M serisi işelmcilere mudahale edebiliyor. Yazılım zaten oldukça tutumlu davranan Centrino işlemcisinin kullandığı elektrik akımını denetliyor ve pil süresini uzatıyor. Core Duo ya da Core 2 Duo işlemcili yeni nesil işlemcili yeni nesil dizüstü sahiplerine ayrıca özel bir yama kurmak zorundadırlar. Programın kullanımıyla ilgili tüm detayları sırası ile göreceğiz. Programa geçmeden önce NHC’nin, Microsoft’un .NET Fremework 2.0 ya da daha yeni bir sürümünü gerektiğini anımsatalım.
1- Program açıldığında önce önemli verilerin görüldüğü bir durum bilgilendirme ile karşılaşırız. CPU clock altında gerçek işlemci hızınız görülecek: benim işlemcimin frekansı 600 Mhz. İşlemci kullanımı ise %4 olarak görülüyor. CPU voltage karşısında işlemcinin kullandığı frekans yer alıyor. Dizüstünüzün çalışma süresini uzatmak istiyorsanız Charge Rate dikkatinizi çekecektir çünkü o anki elektrik tüketimini gösteriyor. Sistemde yapacağınız değişikliklerin sonucunu bu ekranda görme şansına sahipsiniz. Ayrıca kalan pil süresi (life time), işlemci (CPU temp), sabit disk ısısı (HD Temp), ekran kartınızın hızı (ATI Core) ve ekran belleğinin frekansı (ATI) bu ekranda yer alıyor.

Bu sekmede iken alt tarafta bulunan yeşil Start NHC monitoring düğmesine tıklarsanız ekranınızın yan tarafına ilk sekmedeki değerlerin gösterildiği bir şema gelecektir.

2- CPU Speed sekmesine tıklayarak başlayalım. Bu menüden batarya ya da prize bağlı kullanım için işlemci hızını etkileyecek seçimler yapacaksınız. Prize bağlı kullanım için Dynamic Switching’i seçmenizi öneriyoruz. Böylece işlemci hızı anlık ihtiyaca göre ayarlanıyor. Pil kullanımında ise ikinci menüde Max. Battery maddesini seçmelisiniz. Bu durumda işlemci en düşük değerde çalışacaktır ama Office işlemleri için yeterlidir. Hareket halindeyken de büyük Power Point gösterimleri ile uğracaksınız bir önceki adımda olduğu gibi Dynamic Switching maddesini seçmek isteyebilirsiniz.
Uzmanlar için:Intel’in Speedstep teknolojisi ile sizin için tanımladığı ayarlardan memnun değilseniz, kendiniz işlemci hızınızı ayarlayabilirsiniz. Bunun için Enable custom dynamic switching ibaresini ve hangi işlemci yüklenmesinde hangi faktörün kullanılması gerektiğini seçmelisiniz. Pil ya da fiş simgesine tıklayarak yeni bir profil oluşturabilirsiniz.

3- Artık sıra NHC’nin merakla beklenen özelliğini kullanmaya geldi. Pil süresini uzatmak için işlemcideki frekansı aşağı doğru çekebilirsiniz. Pil kullanımı açısından en düşük faktör öncelik taşıyor çünkü Max. Battery seçimi bu faktörü kullanıyor. Tabii ki diğer faktörler için de bir frekans atamanız mümkün. Böylece işlemci yüklendiğinde bile etkisini göreceksiniz. Bariz olarak artan pil süresine ek olarak sevindirici bir avantaj daha elde etmiş olacaksınız. Düşen frekans nedeniyle işlemci sıcaklığı da azalacak ve fan daha az çalışma durumunda kalacağından çıkardığı ses de azalmış olacak.
İşlem sırasında takip etmeniz gereken yöntem çok basit. Açılan Set Voltage menüsünde ardışık düşük değerleri tek tek deneyin. Her atamadan sonra program, sistem kararlılığını ölçmek için bir deneme yüklemesi yapacaktır. Hata vermeyen en düşük değeri buluncaya kadar deneyin. Her işlemci farklı olduğundan genel geçer bir öneri vermeniz mümkün değil. Gerilim düşüşünden dolayı sisteme zarar gelmesinden endişe etmenize gerek yok; deneme testi bu yüzden yapılıyor.
Bu sekmede bulunan set düğmesi kısa olarak işlemcinin voltajı ayarlandığında CPU nun stabil olarak çalışıp çalışmadığını test eder ve alt taraftaki simge ile de full olarak sistemin test edilmesi işlemi içindir. Test işlemi bittikten sonra voltaj ayarlarını uygulayabilirsiniz.

4- En düşük gerilim değerini bulduğunuda. Full CPU stability check testini kamp ateşi simgesine tıklayarak yapın. Tam olarak emin olmak istiyorsanız Power 95 gibi yazılımlarıda test etmelisiniz. Hata mesajı alırsanız frekansı yükseltmelisiniz.

5- Temel olarak en önemli ayarlamaları geride bırakmış oluyoruz ama bu program sayesinde ilginç bilgilerede ulaşabiliriz. Öncelikle kayda değer olan Battery kaydının altında bulabileceğiniz Wear Level yani alınımından itibaren pil ömrünün ne kadar kullanıldığını göstermesi.

6- Sabit diskiniz için Hard disk Setting’ten SMART monitoring (Self monitoring, Analysis and Reporting Technology)’i etkinleştirmelisiniz. Veri kaybını otomatik denetim sistemi devreye girecektir. Böylece toplam veri okuma/yazma miktarı, yazma oranı, hatalı okuma sayısı gibi parametreler sürekli takip edilecektir. Ek olarak Acoustic Managements’ı sessize getirebilir. Advanced Power Managetments’tan Enable Spin Down ile sabit diskin elektrik düşürebilirsiniz. Ancak pratikte getirisi büyük olmadığından bu ayarı öntanımlı olarak bırakmanızı öneriyoruz.

7- NHC ATI ekran kartlarındaki Powerplay teknolojisinin yanı sıra NVIDIA PowerMixer’a da kısmen destek veriyor. İlerde NVIDIA desteğinin de eklenmesi bekleniyor. İlke olarak NHC ile ekran kartını daha fazla performans için hızlandırabilir ya da daha uzun pil süresi için yavaşlatabilirsiniz.

Kaynak: CHIP dergisi den faydalanırak derlenmiştir.     
        Kıraat-ül Furkan ,
Gönderilme Tarihi: 14 Eylül 2007 saat 4:27PM - Kayıtlı IP Mesaj İhbar!   Alıntı Yap      SuN

Simgem
Albay


 
17 Subat 2005
2776   Mesaj
Durum: Simanur
Mode : Flashback


Aktiflik
Seviye
DeneyimKABLOSUZ AĞ KURULUMU

Kablosuz teknolojiler herkesin malumu, evinizde birden fazla dizüstü bilgisayarınız yada kablosuz ağı destekleyen masaüstü PC'niz var ise kablosuz ağ kurup özgürce internete bağlanmanız zamanınız geldi demektir. Öncelikle yapmanız gereken kablosuz internet desteği olan bir ADSL modem almanız. Kablosuz ağ kurulumu birden fazla bilgisayara internet paylaştırmanın ve ağ oluşturmanın en ucuz yollarından biridir.

Modeminizin kablosuz özelliği olsa da ilk kurulumda mutlaka USB yada Ethernetten kurulum yapabileceğiniz bir bilgisayara bağlayın. Çoğu modemin internet tarayıcısından ayarlanabilecek bir arayüzü mevcuttur. Bilgisayarınız ADSL modeminizi tanıdıktan sonra internet tarayıcısının adres çubuğuna (genellikle 10.0.0.1 ve 192.168.2.1 olur) yazıp modemin ayarlarına ulaşmayı deneyin. Bu tür ayrıntıları modemin kitapçığından yada modemi üreten firmanın destek hattından öğrenebilirsiniz.


Ağ bağlantı ayarlarını değiştirmeniz gerekirse, Başlat >>> Ayarlar >>> Denetim masası >>> Ağ bağlantıları ve internet öğelerini seçip gelen pencerenin altı kısmında bulunan ağ bağlantıları simgesine tıklayın. Gelen encereden kablosuz bağlantı için olan adaptörü seçip sağ tıklayarak gelen menüden özellikleri seçin. Genellikle dizüstü bilgisayarlarda Intel Pro/Wireless adlı öğe kablosuz ağımızla ilgili detayları içerir daha sonra İnternet iletişim kuralları adlı seçeneğe tıklayın ve özellikler butonunu seçin.


Yukarıdaki pencerelerde de görüldüğü gibi, IP adresimiz otomatik olarak belirlenmiştir, eğer bağlantınızda sorunlar yaşıyorsanız bu adresleri elle girerek sorunu çözebilirsiniz. Yada bağlantı sorunlarının kaynağı sisteminizde var olan firewall olabilir Gelişmiş sekmesine tıklayın ve gelen kısımdaki Ayarlar düğmesine tıklarak sistemde var olan güvenlik duvarı ayarlarının bulunduğu pencereye ulaşabilirsiniz. Firewall ayarlarını kapatarak bağlantını sorununa neden oluyormu kolaylıkla anlayabilirsiniz. Tabi bu Windows'un güvenlik duvarı ayarlarıdır, başka bir güvenlik duvarı kullanıyorsanız kapatma işlemini o firewall'in ayarlarına girerek yapabilirsiniz.


Birçok dizüstü bilgisayarada entegre olarak kablosuz destek bulunsada, dizüstü yada masaüstü bilgisayaraında bu teknoloji olamayan kullanıcılar, 20-30 dolar civarında bir ödeme yaparak, wireless adaptör alabilirler. Masaüstü bilgisayaralarınıza PCI yuvasından takılan kartlar yerine USB 2.0 almanız kullanım açısından daha kolay olacaktır. Bu kartları alırken günümüz 802.11g yada 802.11n standartlarına dikkat edin.

Kablosuz modeminizi aldıktan sonra başkalarının hattınızı sömürmesiniz istemiyorsanız (özellikle kotalı ADSL aboneleri için) ve başkalarının gireceği yasak içerikli sitelerden dolayı başınızın ağrımasını da istemiyorsanız, yapmanız gereken birkaç güvenlik adımı bulunuyor. Birçok modem ayrıntılı olarak ayarlarını kullanıcılara anlatsa da kurulumdan sonra hattınız başkalarının ağınızdan yararlanabilmesi için açık halde bulunabiliyor. Modeminizin arayüzündeki Wireless security alanına girin.Genelde seçenekler benzer olduğundan sizde modeminizde gerekli ayarlamaları yapın. Security kısmındaki seçenekler kısmından Security Mode kısmına WPA Pre-Shared Key seçeneğine tıklayın. Bu seçenekten sonra başka ayarlar aktif olacaktır. WPA Algorithms kutusunda TKIP seçeneğini işaretleyin ve Group Key Reneval ibaresinin bulunduğu kutuya şifrelerin hangi aralıklarla değişmesini istiyorsanız o bilgiyi girin. Varsayılan değer 3600'dür ve dosya güvenliği konusunda aşırı hassas olmayanların değişmesine gerek yoktur.
WPA Shared Key kısmına kendi belirlediğiniz bir şifreyi girebilirsiniz. Şifre verirken kolay bulunabilecek bir şifre olmamasına dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatmama gerek yok sanıyorum. Daha sonra Save Setting ile yaptığınız ayarları kaydedin.
Kablosuz ağınızın adını değiştirmek için Wireless Menüsünde yer alan Network Name'i kullanabilirsiniz. Modeminizi interneti daha çok nerede kullanacaksanız o yöne çevirin ve antenini ayarlayın, bu şekilde bağlantınız daha kolay olacaktır.

     
        Kıraat-ül Furkan ,
Gönderilme Tarihi: 14 Eylül 2007 saat 4:46PM - Kayıtlı IP Mesaj İhbar!   Alıntı Yap      SuN

Simgem
Albay


 
17 Subat 2005
2776   Mesaj
Durum: Simanur
Mode : Flashback


Aktiflik
Seviye
DeneyimSWİSHMAX İLE ANİMASYON HAZIRLAMAK

Flash animasyonlar hazırlayabileceğiniz Flash'a alternatif olarak gösterilen Swish programı ile ekranda duran bir resmi durmadan kayan bir animasyona çevirelim. Öncelikle sağ paneldeki panelin altında Movie sekmesinden alanınızı 650x220 piksel olarak belirleyin. Export sekmesinden SWF Version'ı SWF8 olarak ayarlayın. Daha sonra Export Options for satırından Script'i seçenerek Expose SWF6 properties kutusunu işaretleyin.

Şimdi sıra resmimizi ekleyelim. Resmimiz durmadan kayan bir animasyon olacağı için gökyüzü, yıldızlar gibi temaların bulunduğu bir resim seçmeniz iyi olacaktır. Resmi eklemek için sağ bölümdeki panelden Content sekmesini seçin ve Import'a tıklayın. Resmimizi seçip ekledikten sonra sağ fare tuşu ile resmimizi seçip açılan menüden Add to Scene 'i seçin Add to Scene işlemini bir kes daha tıklayın. Animasyon üzerinde resmin bir tane daha kopyasını kullanacağız, o yüzden bu işlemi düzgün bir şekilde yapmanız iyi olacaktır.

Resimlerin sahne üzerinde doğru konumlarda olmasına dikkat edin. Bu nedenle konumlandırma özelliklerini kontrol etmeniz gerekir. Sol bölümdeki "Outline" panelinden, CTRL tuşuna basılı tutarak her iki resmide seçin.
Resimler seçili iken sağ panelde yer alan panelden Aling sekmesine geçin. Bunu yaptıktan sonra Aling Left ve Aling Top simgelerine sırayla tıklayın. Ardından Transform sekmesine geçin ve Anchor Point başlığı altındaki menüden Top Left'i seçin. Tüm bu işlemlerden sonra her iki resmide sahnenin sol üst kısmın hizalamış oluruz.


Tek bir resmin düzgünce sola doğru kaynamasını sağlamak için sahnedeki iki resimden birinin, diğerinin ayna yansımasına benzer kopyasının olması gerekiyor. Bu sayede iki resim birbirleri arkasından görüntülendiğinde bir kesinti yaşanmamış olacaktır. Başka bir program ile resimlerin görüntüsünü değiştirmenize gerek yok, SwisHMax bu konuda ihtiyaç duyacağınız tüm özelliklere sahiptir.
Öncelikle "Outline" panelinden her iki resmi birden seçin ve sağ fare tuşuna tıklayın. Açılan menüden Grouping / Group as Sprite yolunu takip edin.


Her iki resmi birleştirerek tek bir "sprite" oluşturmuş olduk. Bu sayede iki resmimizde tek bir bütün olarak hareket edebilecek. Fakat kaymada sorun yaşanmaması için, şimdide ayna yansımasını sağlamamız gerekiyor. Sol bölümde yer alan "Outline" panelinde yer alan her iki resmi de görüyorsunuz. Eğer ikisini birden görmüyorsanız "Scene_1" yazısının altında yer alan "Sprite" satırının yanındaki artı işaretine tıklayarak yapıyı açın ve herhangi birinin üzerine sağ fare tuşu ile tıklayarak, açılan menüden Transform / Flip Horizantol yolunu takip edin.

Örneğimizde, ikinci resmi ayna yansıması görüntüsü için kullandık. Şimdi, resim akışında bir kayma olmaması için az önce yaptığımız " Anchor " ayarını birkez daha gözden geçirmekte fayda var.
İlk olarak biraz önce " Flip Horizantol" işlemi uyguladığımız resmi tek başına seçerek sağ bölümdeki panele geri dönün ve Transform sekmesine geçin. Buradaki " Anchor Point " ayarını " Top Right" olarak değiştirin. Bu işlemi tamamladıktan sonra Shape sekmesine tıkladıktan sonra resimlerden birine "img1" diğerine "img2" ismini name metin kutusundan veriyoruz.

Şimdide hareketi kontrol eden programı ekleyeceğiz. Bu işlemi yapmak için herhangi bir programlama dili bilmenize gerek yok. Tek yapmamız gereken elimizdeki kodu eklemek.
Önce sol bölümdeki resimleri tek tek seçerek, her ikisi içinde sağ alandaki " Shape" sekmesi altında göreceğimiz " Target " kutusunu işaretleyin. Daha sonra sol bölümdeki Sprite'yi tıklayın. " Script" sekmesinde yer alan " Guided " seçeneğini " Expert " olarak değiştirerek. Aşağıdaki kodu yazın.
onLoad() {
          
    speed = 1;
          
    img2._x = this._width;
    for (i=1; i<= 2; i++) {
        ("img" + i).onEnterFrame = function () {
            this._x -= speed;
            if (this._x < -this._width) this._x = this._width - speed;
        }
    }    
}


Bu ufak programcık, eklemiş olduğumuz resimleri birbirinin peşi sıra ekranda kayma hareketlerini kontrol ediyor. Resimlerimizin isimlerini biraz önce verdiğimiz şekilde olduğundan emin olduktan sonra artık ufak animasyonumuzun çalışıp çalışmadığından emin olmak için test edebiliriz. File menüsü altındaki Test satırından in browse'yi tıklayın. Bilgisayarımızda Flash Player yüklü ise, animasyonumuzun nasıl çalıştığını tarayıcımızdan görebileceğiz. Sorun yoksa File menüsü altındaki Export seçeneği altından SWF'ye tıklayarak, animasyonumuzu flash dosyası olarak kaydedebiliriz.


     
        Kıraat-ül Furkan ,
  <<12
Git:   Yeni konu aç

WikiTurk | Bilisim Güvenligi Dernegi

Reklamlar: davutsahin.net | basaranteknoloji.com.tr


Uyarı !
Cyber-Warrior tescilli bir marka olup, 556 Sayılı Markaların Korunması Hakkında K.H.K'ye göre yasal olarak korunmaktadır.
Cyber-Warrior'un Marka imajına zarar verici her türlü eylemde bulunan, yazı, yorum, sair içerikler barındıranlar hakkında 556 Sayılı kanunun ilgili hükümlerine göre yasal işlem başlatılmaktdır.
Ayrıca Cyber-Warrior'a ait isim, marka ve logoların izinsiz kullanılması yine aynı kanun hükümlerine göre suç sayılmaktadır. Marka No : 2010 46588 Korunma Tarihi : 15.07.2010


Yasal Uyarı | Sitemizin Çizgisi | Kullanım Sartları ve Üyelik Sözleşmesi | Telif Hakları Politikası / Copyright Policy | Cyber-Warrior.Org .Com .NET